HAVELSAN’dan Seydi Ali Reis için Komuta Kontrol Sistemi teslimatı

HAVELSAN, Yeni Tip Denizaltı Projesi (YTDP) kapsamında inşa edilen REİS sınıfı denizaltılar için geliştirdiği Komuta Kontrol Sistemi’ni, projenin beşinci denizaltısı olan Seydi Ali Reis’e kurulması için Gölcük Tersanesi Komutanlığı’na teslim etti.

Gelişmeyi sosyal medya hesapların duyuran Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “Denizaltılarımıza komuta kontrol sistemlerini entegre etmeye devam ediyoruz! REİS Sınıfı denizaltılar için geliştirilen ve denizaltının beyni olan Komuta Kontrol Sistemini 5. Denizaltı Seydi Ali Reis için Gölcük Tersanesi Komutanlığına gönderdik. Hayırlı olsun!” ifadelerini kullandı.

Daha önce de YTDP kapsamında ilk dört denizaltı için Komuta Kontrol Sistemleri’nin teslimatı ve kabulü yapılmıştı. HAVELSAN, beşinci denizaltı için de sistemin kurulumunu ve fabrika kabul testlerini Sanayii Başkanlığı (SSB) ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı (Dz.K.K.lığı) personelinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçları kapsamında Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan YTDP’de, denizaltıların inşası sürerken, alt sistemlerin entegrasyonu da devam ediyor. Proje kapsamında, Komuta Kontrol Sistemi’nin yanında farklı sistem ve yazılımların geliştirilmesinde de rol oynayan HAVELSAN’ın geliştirdiği Savaş Yönetim Sistemi REİS sınıfı denizaltılarda kullanılıyor.

Ayrıca, Komuta Kontrol Sistemi’nin yazılımının konfigürasyon yönetimi, sistem entegrasyonu ve testleri de HAVELSAN sorumluluğunda gerçekleştiriliyor. Bu süreçler HAVELSAN’ın Ankara’daki tesislerinde kurulan ve denizaltılardaki donanım ve yazılımların bir kopyasının yer aldığı Karaya Konuşlu Test Sistemi’nde (KKTS) yürütülüyor.

Denizaltıların başka bir bileşeni olan Denizaltı Bilgi Dağıtım Sistemi’ni (DBDS) de geliştiren HAVELSAN, gerçek zamanlı olarak çalışan bir gömülü yazılım teknolojisi kullanan DBDS ile denizaltı bünyesindeki 105 farklı birimin birbiri ile kesintisiz iletişimini sağlıyor.

Kaynak: https://www.savunmahaber.com/