HAVELSAN Tarafında Yürütülen Projede Yerli ve Milli 5G için Önemli Bir Adım

HAVELSAN tarafından yürütülen Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesinin en önemli aşamalarından biri olan TR713-7GHz Radyolink Projesi’nde ilk yetenek gösteriminin gerçekleştirildiği, 24 Ekim’de duyuruldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katıldığı etkinlikte, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Dr. Ali Taha Koç, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ve HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar da Bakan Varank’a eşlik etti.

Proje paydaşlarından Nanotek firmasında yapılan gösterimde; bir ucu Nanotek binasında, diğer ucu ise yaklaşık 13 km mesafede yer alan Türk Telekom sahasında bulunan 7GHz radyolink ile aynı anda 4 adet 4K video iletimi yapıldı. Ayrıca HAVELSAN’ın geliştirdiği “Diyalog” uygulaması üzerinden video konferans görüşmesi de gerçekleştirildi.

2018 yılında başlayan ve Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kurumu tarafından da desteklenen Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesinde, 3 mobil operatör ile birlikte toplam 17 firma yer alıyor. Ayrıca, TÜBİTAK BİLGEM’den ve çok sayıda üniversiteden akademisyenler de projeye katkı sağlıyor. Proje kapsamında, radyolink ürün grubunda 50 personel, 2 yıldır Ar-Ge çalışmalarını sürdürüyor.

Projenin tamamlanması ile ülkemizdeki mobil operatörlerin, hali hazırda büyük oranda yabancı ürünlerden oluşan radyolink altyapılarına uygun olarak, 7 ve 13 GHz frekanslarında çalışan, yerli ve milli bir radyolink kazandırılmış olacak. Farklı frekanslara yönelik de hızlıca uyarlanabilecek radyolinkte, yerlilik oranının yüzde 60’ın üzerinde olması bekleniyor.

Projede, 2021 yılının başlarında mobil operatörler ile saha testlerine başlanması ve sistem doğrulamasının tamamlanarak en kısa sürede üretime geçilmesi hedefleniyor.