Haliç Üniversitesi’nden yapay zekâ ile dijital sanat sergisi

Haliç Üniversitesi, 5’inci Levent kampüsünde gerçekleştirdiği dijital sanat sergisinde bir ilke imza attı.

Öğretmenler Günü’nün anlamına dikkat çekmek için tasarlanan “24: Unlimited Imaginations of AI (Artifical Intelligence)” sergisinde, yapay zekânın 24 anahtar kelime ve 20 farklı temayla öğretmenleri imgelediği dijital eserler yer aldı.

Haliç Üniversitesi fuaye alanında düzenlenen tören ile başlayan sergiye, Haliç Üniversitesi Konservatuvar Opera Bölümü öğrencilerinin hazırladığı müzik dinletisi eşlik etti. Haliç Üniversitesi Kurumsal İletişim Daire Başkanlığı bünyesindeki “Creative Detectors” ekibi tarafından hazırlanan sergiye, Rektör Prof. Dr. Zafer Utlu başta olmak üzere pek çok akademisyen ve öğrenci katıldı.

Yapay zekâ teknolojisine kodlanan 24 anahtar sözcük ve her bir esere özgü yapılan tipografi ile ortaya çıkan eserlerde, farklı temalarda 20 tablo ortaya çıktı. Sergideki eserlerin satışından elde edilen gelir ile de Darülaceze Başkanlığı’na bağışta bulunuldu. Kurum adına sergiye katılan Darülaceze Başkan Yardımcısı Funda Ersin’e bağış belgesi, Rektör Utlu tarafından verildi.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm öğretmenlere ithaf edilen ve iki gün boyunca devam eden sergide, aynı zamanda fuaye alanına misafirlerin yapay zekâ teknolojisi ile kendi tasarımlarını yapabilecekleri bir deneyim standı kurularak, ziyaretçilere interaktif bir sanat deneyimi imkânı sunuldu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE