Hacker’ların radarında akıllı araçlar var!

Ulaşım araçlarının başında gelen arabalarda IoT teknolojisi, 5G ve otonom sürüş teknolojileri kullanılıyor. IoT teknolojisinin yaygınlaşması ve otonom araçların artışıyla birlikte otomotiv sektörünün hacker’ların radarında olduğunu ifade eden WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, son 3 yılda arabalara gerçekleşen siber saldırıların yüzde 225 artış gösterdiğinin altını çizdi.

Nesnelerin interneti yani IoT, yaşam içerisindeki rutinlerimizde sıklıkla yer alıyor. Otomotiv dünyası, son yıllarda IoT teknolojisi ve otonom araçların sıklıkla konuşulduğu bir dönemden geçiyor. Öyle ki yapılan araştırmalar da araçların gittikçe akıllı hale geldiğini ancak beraberinde de birçok siber tehdidi getirdiğini gösteriyor. Geçen yıl akıllı araçlara gerçekleşen siber saldırıların yüzde 85’inin uzaktan olduğunu ve yüzde 40’nın da back-end server’ları hedeflediğini belirten Evmez, yazılım güncellemesi veya teknolojik değişiklikler ile araç içi sistemlerin hack’lenme tehdidine karşı akıllı araç sahiplerini uyarıyor.

Yusuf Evmez, en önemli saldırı kategorilerinin başında verilerin gizlilik ihlali, araba hırsızlığı ve kontrol sistemlerinin olduğunu belirtiyor. IoT ve 5G teknolojilerinin hakim olduğu akıllı araçlardaki en büyük tehdidin yazılım güncellemeleri ya da yeni donanım eklemeleri olabileceğine de dikkat çeken Evmez, özellikle hacker’ların tüm güncellemeleri bir fırsat olarak gördüğünü belirtiyor. Ayrıca Evmez, hacker’ların güncellemeler sırasında oluşabilecek güvenlik açıklarını değerlendirerek kamera, araç içi eğlence sistemleri, aracı çalıştırma ve durdurma gibi komutları engelleyerek sistemlere zarar verdiklerini de vurguluyor.

Arabalarda parça değişimine kadar varan sorunlar oluşuyor

Hacker’lar arabaları hack’leyebilmek için çeşitli yollar deniyor. Arabalarda bulunan ve kullanılan yeni teknolojiler en göze çarpan suç materyalleri arasında yer alıyor. Bir aracın anahtarlığını hack’lemeyi başarabilen hacker’lar, araba çalmak için bir anahtarlığın sinyalini klonlayabiliyor. Buna ek olarak, araçların yerini belirlemek ve kilidini uzaktan açmak, çalıştırmak ve sürmek için de GPS konumlarını kullanabiliyorlar. Gerçekleşen teknolojik saldırılar sonucunda araçlardaki uygulamaların çalışamaz hale geldiğini, sistemlerin hasar gördüğünü ve hatta parça değişimine kadar ulaşan boyutlarda kullanıcıları mali kayıplara sürüklediğini belirten Yusuf Evmez’e göre, kullanıcıların araç güncellemelerini bir uzman eşliğinde gerçekleştirmesi gerekiyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE