Hackerların hedefinde Startup’lar var!

Yapılan araştırmalar, siber güvenlik açısından yeterince güvende olmayan şirketlerin, tüketicilerinin yüzde 87’sini kaybettiğini ortaya koydu.

Tüketicisinde güven oluşturmaya yeni başlayan Startup’lar, hackerların yeni hedefi haline geldi.
Startup’ların güvenlik önlemlerinin yeterince güçlü olmamasının hackerlar için bir fırsat kapısı araladığını ve bu sebeple Startup’ların hackerların odağı haline geldiğini ifade eden Komtera Teknoloji Satış Direktörü Gürsel Tursun, Startup’ların siber güvenliklerini iyileştirebilecek 5 önemli adımı şu şekilde anlattı:

• Bütünleşmiş internet güvenliği ve güvenlik duvarına sahip olun. Cihaz ve ağ güvenliğini sağlamak için güçlü bir internet koruması kullanmak gerekiyor. Çoğu antivirüs yazılımı bütünleşmiş internet güvenliği ve güvenlik duvarına sahiptir. Bu yazılımların kullanılması Startup’ları kötü amaçlı yazılımlarından ve kimlik avı saldırılarından korur.

• Bulut tabanlı depolama ve yedekleme çözümlerinden yararlanın. Güvenilir bulut tabanlı depolama ve yedekleme çözümleri kullanmak, Startup’ların ekstra bir güvenlik katmanına sahip olması anlamına gelir. Bulut depolama alanlarını güvenli hale getirmek girişimleri hassas verilerin ihlalleri karşısında güçlendiriyor.

• Güçlü ve bulması zor olan şifreler kullanın. Startup’lar ekip üyelerinin etkinliklerini takip etmek çok önemlidir. Ekibin her üyesini kendine özgü, karmaşık ve güçlü şifreler kullanması için teşvik etmek gerekiyor. Ayrıca iki adımlı doğrulama kullanmak Startup’ları siber tehditlere karşısında müdahale edebilir konuma getiriyor.

• Güvenilir bir şirketten güvenlik denetim hizmeti alın. Güvenlik hizmeti almadan önce Startup’ların güvenlik açıklarını belirlemesi büyük önem taşıyor. Açıkların belirlenmesinden sonra Startup’lar, işletim sistemlerinin ve kullanılan uygulamaların güvenli bir şekilde yapılandırılmasını sağlamak adına güvenilir bir şirketten güvenlik denetim hizmeti alabiliyor. Bu sayede şirketin sahip olduğu siber risklerin belirlenmesine olanak sağladığı gibi saldırılar karşısında şirketi mücadele edebilir de kılıyor.

• Siber güvenlik kültürü oluşturun. Startup’ların henüz yolun başındayken ekiptekileri siber güvenlik bağlamında eğitmesi gerekiyor. Ekipte siber güvenlik kültürü oluşturmak siber saldırıların neden olduğu yıkıcı sonuçları ortadan kaldırmada kritik bir rol üstleniyor. Marka itibarı ve güveni yaratma sürecinin en başında bu tür bir kültür yaratmak pek çok siber riski etkisiz hale getiriyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE