Hackerlar TEKNOFEST Hack Karadeniz’de

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali kapsamında Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi yürütücülüğünde gerçekleştirilen Hack Karadeniz yarışmasının final etabı başladı.

13-14 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek Hack Karadeniz’in ilk günü takımlar Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesine ait 15 Temmuz Şehitler kampüsünde, yarışma sabahı ilan edilecek üç uygulama üzerinde zafiyet taraması gerçekleştirecekler. İlk günün sonunda ilk 5’e giren takımlar 2’nci etaba katılmaya hak kazanacaklar.

İkinci gün ise yarışmacılar gerçekleştirilmeye çalışılan bir siber saldırıyı tespit edip engellemek amacıyla 5 aşamalı bir senaryoyu çözmeye çalışacaklar. Senaryonun herhangi bir aşaması çözülmeden bir sonraki aşamaya geçiş mümkün olmayacak. Senaryonun ilk üç aşaması yarışma alanında tamamlanacak, 3’üncü aşamada doğru bulguları elde edebilen takımlar 4’üncü aşama için Lokasyon 2’deki kuruma gidecek ve burada teslim edilecek veriler üzerinde inceleme ve analiz çalışması yapmak üzere tekrar yarışma alanına dönecekler. Dördüncü aşamadaki olay incelemesini doğru şekilde tamamlayabilen takımlar 5’inci aşama için sistemler üzerinde yerinde analiz yapmak üzere Lokasyon 3 teki Batı Karadeniz Kalkınma Ajansına gidecek. Buradaki sistemlerde doğru bulgulara ulaşabilen yarışmacılar ise elde ettikleri bilgilerle hazırlayacakları raporu teslim etmek üzere Lokasyon 4 teki Emniyet Siber Suçlar birimine giderek saldırganların konum tespiti yapılması sonrasında yakalama aşaması için Siber polisler nezaretinde Sahil Güvenlik botları ile Zonguldak Limanı’na getirilecek. Yarışma birinci olan takımın Zonguldak Deniz Feneri Restoran’a ulaşması ile son bulacak, burada kendilerini saldırganlar yerine büyük bir sürpriz bekliyor olacak.

Yarışmaya 29 farklı ülkeden 380 takım başvurusu ve bin 500’ü aşkın yarışmacı başvuru yaptı. Ön eleme ve yarı final olmak üzere iki farklı aşamayı geçerek başarılı olan 4 farklı ülkeden 10 takım 38 yarışmacısı ile final aşamasında yarışmaya hak kazandı. Yarışmayı birincilik ile tamamlayan takıma 75 bin TL, ikinciliği elde eden takıma 50 bin TL ve üçüncü olan takıma ise 25 bin TL ödül verilecek.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE