Hackerlar GTA 6 oyununu hedef aldı!

GTA 6 oyununun yaratıcısı Rockstar Games’in siber saldırıya uğradığı belirtildi. Rockstar Games’in ağ sunucularına sızan hackerler, benzer şekilde farklı siber saldırılarda web uygulamalarında oyuncu hesaplarını ele geçirerek hesapların ve kişisel verilerin satılmasına neden oldu. Özellikle kredi kartı verileri de dahil olmak üzere yaşanan önemli veri kayıpları dikkat çekerken, GTA 6’ya yönelik gerçekleştirilen saldırı, sektörde siber güvenlik bilincinin önemini tekrar hatırlatmış oldu.

Konuyla ilgili “Yakın zamanda yetkisiz birinin yeni GTA oyununun erken geliştirme görüntüleri dahil, gizli bilgilere yasadışı bir şekilde eriştiği ve sistemlerimizden gizli bilgileri indirdiği bir ağ saldırısına maruz kaldık” açıklamalarında bulunan GTA 6’nın geliştirici firması Rockstar Games’in iç sunucularına sızarak gerçekleştirilen siber saldırı akıllara siber güvenlik açığının yıkıcı etkilerini tekrar getiren bir etki yaratıyor.

Oyun endüstrisi için yıkıcı etkileri tekrar gündeme getiren bu olaya dikkat çeken WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, uzun zaman ve emek harcanan oyunlara yönelik siber saldırıların meydana getirdiği kötü sonuçlardan uygulanabilir siber güvenlik önlemleri sayesinde kaçınarak hem zamanın hem de emeğin korunabileceğini ifade ediyor. Evmez, “GTA 6 sızıntısı, bize ağ saldırılarından kaynaklanan saldırıların, tüm sektörler için kritik olduğunu ve her sektörden kuruluşun kapsamlı bir ağ güvenliği mimarisine sahip olması gerektiğini gösteriyor” açıklamasında bulundu.

Özellikle web uygulamalarının risk altında olmaması için zafiyet taramasının göz ardı edilmemesi ve güvenlik testlerinin düzenli uygulanması gerektiğini belirten WatchGuard Türkiye ve Yunanistan Ülke Müdürü Yusuf Evmez, şüpheli hareketlerin ve siber güvenlik için oluşturulan kuralların denetlenmesinin önemini vurguladı. Yusuf Evmez, aynı zamanda bireysel güvenlik önlemlerinin de Sıfır Güven Yaklaşımı’nı güçlendireceğini belirtti.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE