Günümüzde savaşlar sadece cephelerde değil, siber dünyada da yürütülüyor

Sabancı Üniversitesi, bilim ve teknoloji alanındaki araştırma alanları ile ilgili bilgi birikimini kamu ve özel sektör ile paylaşmak amacıyla düzenlediği “Teknolojinin Gücüyle Geleceğe” webinar serisinin 2022 programı başladı. Webinar serisinin ilki Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (MDBF) Dekanı Prof. Dr. Erkay Savaş ve MDBF Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Albert Levi ve Dr. Orçun Çetin tarafından “Siber Güvenlik: Dün, Bugün ve Yarın” başlığı altında gerçekleşti.

Webinarın açılış konuşmasını yapan Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici, geçen yıl başlatılan “Teknolojinin Gücüyle Geleceğe” webinar serisinin büyük ilgi görmesi üzerine 2022 yılında da devam etme kararı aldıklarını belirterek, “2022 programının ilk semineri Siber Güvenlik konusunda gerçekleşecek. Özellikle son 2 yıldır içinde bulunduğumuz pandemi dönemiyle hepimiz başta internet olmak üzere farklı mecraları daha yoğun kullanır hale geldik. Yaptığımız işlemlerin şifreler sayesinde güvenli olduğuna inanıyoruz. Aslında veri güvenliğinin geçmişinden tecrübe ettiklerimiz, bu alanın aslında düşündüğümüz kadar güvenli olmadığını gösteriyor. Bugün de bu konu özelinde sizi aydınlatacak önemli hususlara dikkat çekmek istiyoruz” dedi.

Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi (MDBF) Dekanı Erkay Savaş ise, günümüzde savaşların artık sadece cephelerde değil, siber dünyada da yürütüldüğüne dikkat çekti. Kriptografi biliminin önemini de vurgulayan Erkay Savaş, siber güvenlik ve kişisel verilerin korunmasında en önemli silahımızın kriptografik algoritmalar, protokoller ve teknikler olduğunun altını çizdi.

Bir ülkenin başka bir ülkenin dijital sistemlerini çökertmek için başlattığı operasyon olarak tanımlanan siber savaşın, günümüzde ürkütücü şekilde karşımıza çıktığını belirten MDBF Öğretim Üyesi Orçun Çetin, konuşmasında Rusya ve Ukrayna arasında süren savaşın siber saldırı boyutu hakkında bazı bilgiler verdi. Yaptıkları incelemelerde Rusya ile Ukrayna arasında savaş başlamadan önce 15 Ocak tarihinde siber bir hareketlenmenin başladığını ve siber saldırılarda bir artış görüldüğünü dile getiren Çetin, savaşın başlamasından altı saat önce ise siber güvenlik firmalarının alarm verdiğini ve her şeyi silen yeni zararlı yazılımlar bulduklarını belirtti.

Günümüzde nesnelerin interneti kavramı ile birlikte güvenlik tehditlerinin arttığını belirten MDBF Öğretim Üyesi Albert Levi, “Sensörler, kameralar, monitörler, elimizdeki ve evimizdeki tüm cihazlar en ufağından en büyüğüne kadar birbirlerine ve İnternet’e bağlanıyorlar. Nesneler bu kadar bağlıyken, uygulamalar da bu kadar artarken, ortaya çıkan güvenlik meseleleri gündemi oldukça meşgul ediyor. Evimizdeki cihazlar bize karşı kullanılır hale gelebiliyor” şeklinde konuştu.