Gümrüklerde yapay zekâ destekli risk tespiti

Avrupa Birliği Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı fonu ile finanse edilen ve CEdetect şeklinde kısaltılan “Gümrük Muhafazanın Tespit Kapasitesinin Geliştirilmesi için Teknik Yardım Projesi” kapsamında yapay zekâ teknolojilerini kullanan bir veri yönetişim aracı geliştirildi.

Ticaret Bakanlığı’nın gümrük gözetim ve kontrol fonksiyonunun artırılmasının hedeflendiği “MUHAFIZ” adı verilen bu yazılım ile farklı veri kaynaklarından gelen büyük veri hem yığın hem de akan veri olarak işlenerek yapay zekâ algoritmaları ile analiz edilecek. Elde edilen yapay zekâ, makine öğrenmesi ve derin öğrenme modelleri, akan veri ile kullanılarak canlı ve gerçek zamanlıya yakın ya da ihtiyaca göre zaman performanslı çözümler sunabilecek. Böylece insan gözüyle ortaya çıkarılamayacak sayı ve karmaşıklıktaki analizler ve risk ilişkileri, projede yapay zekâ teknolojileri ile tespit edilebilecek.

TÜBİTAK BİLGEM (Bilişim ve Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi) liderliğinde, milli ve özgün bulut bilişim, büyük veri ve yapay zekâ uygulamaları kullanılarak geliştirilen yazılımın, proje tesliminden kısa bir süre sonra Ticaret Bakanlığı’nın kullanımına açılması bekleniyor.