Güçlü ve mutlu bir gelecek için daha fazla kadına istihdam sağlanmalı

Yerli ve global teknoloji şirketi Medianova’nın ana sponsorluğunu üstlendiği ‘Genç Kadın İstihdamı ve Yeni Ekonomi Zirvesi’ İstanbul’da gerçekleştirildi.

Genç Yönetici ve İş İnsanları Derneği (GYİAD) İstihdam Çalışma Grubu liderliğinde, İstanbul Ekonomi Araştırma şirketi iş birliği ile hazırlanan ‘Genç Kadın İstihdamı ve Yeni Ekonomi Araştırma Raporu’nun açıklandığı zirvede; teknolojide kadın ve genç istihdamının öneminin altı çizildi. Etkinlikte söz alan Medianova CEO’su Serkan Sevim, “Genç istihdamını ve üniversite öğrencilerini desteklemek şirket kültürümüzün bir parçası. Bu kapsamda; ‘Genç Yetenek’ programımızla üniversite öğrencilerine yarı zamanlı iş olanağı sağlamayı sürdürüyoruz. Güçlü ve mutlu bir gelecek için daha fazla yetkin kadına istihdam sağlanmalı.” dedi.

Türkiye’de genç kadınların iş piyasasındaki durumu, yaşadığı zorlukları ve yeni ekonominin gerektirdiği yetenekler konularının ele alındığı zirvede; İstanbul Ekonomi Araştırma Şirketi iş birliğiyle hazırlanan ‘Genç Kadın İstihdamı ve Yeni Ekonomi Araştırma Raporu’ açıklandı.

Medianova’nın ana sponsorluğunu üstlendiği zirvede, sürdürülebilir kalkınma yolunun kadın istihdamından geçtiği vurgulanırken, kadınların sosyal, siyasi ve ekonomik hayata katılımı olmadan sürdürülebilir kalkınma hedeflerini gerçekleştirmenin mümkün olmadığının altı çizildi.

”Yetkin kadın istihdamına öncelik verilmeli”

Etkinlikte söz alan Medianova CEO’su Serkan Sevim, “Genç ve kadın istihdamı, kurum olarak en önem verdiğimiz konuların başında yer alıyor. Bu kapsamda hayata geçirdiğimiz ‘Genç Yetenek’ programımızla üniversite öğrencilerine yarı zamanlı iş olanağı sağlıyoruz. Öğrencilik dönemlerinde iş tecrübesi edinen gençlerin iş yaşamında başarıyı yakalama şanslarının daha çok olduğunu düşünüyoruz. Ülkemiz için mutlu ve güçlü bir geleceğin anahtarının daha fazla kadının profesyonel iş hayatına katılması olduğunun altını hep çiziyoruz, bu paralelde yetkin kadınların istihdamına öncelik verilmesi gerekiyor. Medianova olarak, yüzde 30 olan kadın çalışan oranımızı artırmayı sürdüreceğiz” dedi.

”Hayat boyu öğrenmeye odaklı kurum kültürüne sahibiz”

İK alanında birçok farklı uygulamalarının olduğunu da belirten Sevim, “Eğitim programımızla, öğrencilik hayatı devam ederken Medianova’da staj yapma şansı yakalayan öğrencilere bizimle part-time, mezuniyetleri sonrasında ise tam zamanlı çalışma seçenekleri sunuyoruz.  Tüm staj süreçlerinde belirli bir oryantasyon sürecine dahil olan stajyerlerimiz mentorleriyle birlikte kariyer yolculuklarında tecrübe kazanmış oluyorlar. Ekip ruhumuzu desteklemesi açısından ekibe katılacak arkadaşlarımız adına nitelikli bir yetenek yönetimi yürütüyoruz. İş ortaklıklarımızla çalışanlarımızın eğitim faaliyetlerine destek oluyoruz. MBA, Ph.D. ve sertifika programlarında da çalışanlarımızı destekleyerek öğrenim ücretlerinin bir kısmını karşılıyoruz. Kısacası, hayat boyu öğrenmeye odaklı bir kurum kültürüne sahibiz diyebilirim.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

Zirvede; GYİAD Yönetim Kurulu Başkanı İrem Pehlivanoğlu Gürkaş, Türkiye Raporu Direktörü Can Selçuki, Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Başak Karaca, Cisco Türkiye Genel Müdürü Didem Duru, PwC Türkiye Kıdemli Ortak Cenk Ulu gibi konuşmacıların yanı sıra GYİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Kariyer.net CEO’su Fatih Uysal da moderatör olarak yer aldı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE