GrowthX Accelerator ve Highway to 100 Unicorns başvurulara açıldı

Microsoft, start-up’lar için Microsoft inisiyatifinin girişimi GrowthX Accelerator’ın ikinci dönem programı için MEA (Orta Doğu ve Afrika) Bölgesi’nden start-up başvurularının kabul edilmeye başlandığını duyurdu. Microsoft’un yine start-up’lar için geliştirdiği bir diğer program olan Highway to 100 Unicorns da sanal konferans serisinin ikinci dönemi için kayıt toplamaya başladı.

GrowthX Accelerator ve Highway to 100 Unicorns, Microsoft ile Abu Dhabi Yatırım Ofisi ADIO’nun MEA Bölgesi’ndeki start-up’lara daha fazla fırsat sunmak amacıyla hayata geçirdiği ortak projenin iki farklı kolunu oluşturuyor. Mayıs 2021’de başlatılan GrowthX Accelerator programı kapsamında çeşitli zorluklar yaşayan kurumsal şirketler ile B2B sektörlere teknoloji çözümleri sunan start-up’lar iş birliği içinde çalışıyor. Program sayesinde ihtiyaç duydukları ticari ve teknik kaynaklara erişimlerini artıran start-up’lar böylece daha hızlı büyüme şansını yakalıyor.

Start-up’lar için Microsoft tarafından geliştirilen GrowthX Accelerator programı ile, Türkiye’nin teknoloji şirketlerine sunduğu fırsatların pekiştirilmesi hedefleniyor. İnovasyon yeteneğini geliştirmek isteyen girişimleri bir araya getiren program sayesinde start-up’lar piyasaya ilişkin yeni bilgiler ediniyor, büyüyor ve yatırım toplayabilecek düzeye geliyor. GrowthX Accelerator programı hem fiziksel hem de sanal workshop ve çalışma seanslarından meydana geliyor. Bunun yanı sıra, “demo günleri” çerçevesinde start-up’lar yatırımcılara ve Microsoft’un bölgesel girişim müşterilerine sunum yapma fırsatını da yakalıyor. Microsoft’un belirlediği 15 start-up, aralarında Koç Holding, DHL ve PwC’nin de bulunduğu kurumsal ortaklarla birlikte çalışarak 12 haftalık bir zaman zarfında söz konusu şirketlerin karşılaştığı kurumsal sorunlara çözüm geliştiriyor.

Microsoft’un ADIO ve LinkedIn ile iş birliği içinde hayata geçirdiği Highway to 100 Unicorns kapsamında Orta Doğu, Türkiye ve Pakistan’da faaliyet gösteren yeni start-up’ların karşılaştıkları zorluklar ele alınacak; güçlenmeleri için ihtiyaç duydukları öngörüler kendileriyle paylaşılacak. 24 Ocak’ta başlayan konferans serisi 9 Şubat’a kadar devam edecek.