Google’dan yeni özellik: ‘’Şifre unutmak tarih olacak!’’

Google, geçiş anahtarlarını kullanmaya başlayarak farklı hesaplardan hesap açma imkanını tüm kullanıcılarının kullanabilmesi adına hayata geçirdi.

Google yeni geçiş anahtarı özelliğini bütün dünyaya açıkladı. Geçiş anahtarları beklenildiği ölçüde başarı elde ederse, parolaları tamamıyla hayatımızdan silecek, güvenli bir yol sunacak.

Google yeniliğini, ‘’Uygulamalarda ve web sitelerinde oturum açmanın en kolay, en güvenli yolu ve ‘şifresiz bir geleceğe’ doğru büyük bir adım olan geçiş anahtarlarını ilk kez kullanıma sunmaya başladık. Bir süredir biz ve sektördeki diğer kişiler, parolalara daha basit ve daha güvenli bir alternatif üzerinde çalışıyoruz. Parolalar bir süre daha bizimle olacak olsa da, genellikle hatırlanmaları can sıkıcıdır ve yanlış ellere geçerlerse sizi riske atarlar.’’ ifadeleriyle açıkladı.

Apple, Microsoft, Google ve diğer teknoloji devi şirketler aracılığıyla geliştirilmiş olan geçiş anahtarları, oturum açma ayrıcalıklarınızı telefonunuz ya da bilgisayarınıza bağlayabileceğiniz kuvvetli bir kriptografik güvenlik temelini kullanımınıza sunuyor.

Hatırlanması gereken belirsiz harf, rakam ve noktalama işaretleri dizisine gerek kalmayacak. Parolalar genel anlamda parmak izi ve yüz tanıma benzeri bir biyometrik kimlik doğrulama adımı kullanıyor, fakat başka seçenekleri de mümkün kılıyor. Geçiş anahtarları beklenildiği kadar başarı kaydederse, parolaları tamamıyla silebilecek seviyede güvenli ve kullanım kolaylığı sağlayacak. Şifre anahtarları, daha güvenli ve kolay bir şekilde şifre değiştirmenize olanak sunuyor. Şifre anahtarları sayesinde kullanıcılar, uygulamalarda ve web sitelerinde oturum açabilmek adına biyometrik sensör, PIN ya da desen kullanarak oturum açmayı kolaylaştırmayı hedefliyor. Böylelikle kullanıcıların şifrelerini hatırlamaları ve yönetmelerine gerek kalmıyor.