Google’dan istenmeyen aramalara yapay zeka desteği!

Google, arama ekranına ilişkin yapay zeka dokunuşu geliyor. Artık istenmeyen aramalar da yapay zeka tarafından kontrol edilebilecek.

Google, telefon aramalarını değiştirecek olan bir dizi düzenlemeyi açıkladı. Yazılım devi, spam’dan reklam aramalarına varana kadar istenmeyen aramalarla alakalı problemleri çözmek için yapay zekadan faydalanacak. Şirketin LaMDA dil modelinin üzerine kurulan Pixel Call Screen (Arama Ekranı) özellikleri, arama tecrübesini iki katına çıkarmayı hedefliyor.

Pixel Call Screen ile spam aramalar yapay zekaya emanet

Google, ilk olarak I/O 2022 konferansında yapay zekanın aramalara yanıt verebileceğini kanıtlamıştı. Google Asistan’a eklenen özellik sayesinde, bazı aramaların yapay zeka tarafından denetiminin sağlanabileceğini göstermişti. Şimdi ise Arama Ekranı’na istenmeyen aramalar destek özelliği eklenecek.

Phone By Google Ürün Müdürü Jonathan Eccles, yapay zeka ile aramada devrim yaratacaklarını dile getirdi. Eccles’in açıklamasında, ‘’Telefon aramalarının hiçbir zaman rahatsız edici ve verimsiz olmadığı bir gelecek kurmak.’’ istediklerini dile getirdi.

Google, bu konuyla alakalı yapay zekadan faydalanmak istediklerini belirtti. Gelen aramaların LaMDA’nın filtresinden geçmesinin düşünüldüğünü söyleyen ürün müdürü, yapay zekanın aramalara destek bir tabaka olabileceğini öngörüyor. Dil modelinin, mesajlaşma robotu Bard’a kuvvet kazandırdığını gözden kaçırmamak gerekiyor.

Yazılım devi, şuan yeni niteliklerini kullanıma sunmadı. Fakat Mayıs ayında yapılacak I/O 2023 organizasyonunda açıklanacak Pixel 7a ile ziyaretçiye çıkabilir. Fakat sonbaharda açıklanacak Pixel 8 lansmanı daha olağan gözüküyor.

Eccles ayrıca telefon konuşmalarının kalitesini yükseltmek adına planlanan Clear Calling’in (Pürüzsüz Konuşma) Tensor çipini gerektirdiğini belirtti. Bu nitelik, arama esnasında arka plandaki sesleri süzgeçten geçirerek daha temiz bir görüşme sunmayı hedefliyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE