Google’a bir vurgun daha: Amazon internet tarayıcısı yolda!

Amazon internet tarayıcısı geliştirme çabasına girmiş olabilir. e-ticaret devi, tarayıcıda nelerin beklenildiğini sormak için bir anket başlattı.

Microsoft’un Bing tarayıcısına ChatGPT desteği eklemesiyle birlikte büyük vurgun alan Google, yeni bir rakip daha kazanmış olabilir. Sosyal medyada çıkan son sızıntılar, Amazon’un kendisine ait olacak olan internet tarayıcısını geliştirme isteğini ortaya çıkardı.

Amazon, internet tarayıcısı için kullanıcılara sorular soruyor

Google Chrome, uzun yıllardan beri popülerliğini sürdürüyor. Ancak bazı kullanıcılara gönderilen bir ankete göre Amazon, kendi internet tarayıcısını geliştirmek üzere çalışmalara başladı. Bu, e-ticaret devinin geniş bir kullanıcı yelpazesi planladığı düşünüldüğünde, oldukça dikkat çekecek bir proje olacak.

Anket kapsamında Amazon, kullanıcılarının yeni bir tarayıcıda neler beklediğini sorguluyor. Yöneltilen sorular içerisinde senkronizasyon, gizlilik, alışveriş seçenekleri, metinden konuşmaya, arama, uzantılar ve çerez engelleme gibi seçenekler bulunuyor.

Anket kapsamında sorulan soruların tamamı, modern bir web tarayıcısında yer alması beklenilen özelliklerin başında gelmektedir. Ancak Amazon’un, mobil uygulamalar için yeni bir özellik üzerinde de çalışmakta olduğunu unutmamak gerekir.

Bu anket, Amazon’un web tarayıcıları hakkındaki ilk projesi olmadığını gösteriyor. 2011 yılında e-ticaret devi, şirketin diğer ürünlerine odaklanan Silk Browser’ı piyasaya sürmüştü. Tamamen kendinden bağımsız bir tarayıcı olmayan bu uygulama, e-ticaret üzerine aramaları ele alıyor.

Ancak Amazon’un artık Google Chrome ve diğer internet tarayıcıları ile yarışmasını amaçladığı, tam donanımlı bir alternatif üzerinde çalışıyor olabileceği varsayılıyor. Bu konuda AWS, Prime ve e-ticaret özelliğini ön plana çıkarmak istediği de düşünülüyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE