Google, yeni yapay zekası Gemini ile büyük düşünüyor

Google’ın yeni yapay zekası Gemini ile internete rakip oluyor. ChatGPT’nin aksine hem görsel hem de metin oluşturabileceği öne sürülüyor.

Google, bu yılın sonbahar aylarında tanıtacağı Gemini isimli yapay zekası ile sınırları zorlayacak gibi duruyor. Son raporlara göre, Microsoft’un Office araçlarından OpenAI’ın ChatGPT botuna kadar farklı hizmetlere yapay zeka odaklı Gemini ile kafa tutacak.

Google Gemini’nin bu sonbahar tanıtılması bekleniyor

OpenAI’ın adından söz ettiren mesajlaşma robotu ChatGPT’nin ardından Google, harekete geçerek ve iki yapay zeka takımını bir araya getirmişti. Bard her ne kadar ChatGPT’nin rakibi konumunda yer alıyor olsa da, Google gerçek projesini daha gün yüzüne çıkartmadı.

Gemini adı verilen yeni yapay zekanın, Google Brain ve DeepMind yapay zeka ekiplerinin iş birliğiyle geliştirildiği belirtildi. Google’ın Kurucu Ortağı Sergey Brin’in Gemini modellerinin eğitimini yakından takip ettiği söylentiler arasında yer aldı.

Yalnızca metin odaklı cevaplar üretebilen ChatGPT’nin aksine Gemini, görüntü ve metin oluşturmayı tek bir sistemde bir araya getirmeyi hedefliyor. Bu, kullanıcıların metinle beraber görsel cevaplar almasına olanak tanıyarak daha etkileşimli bir deneyim sunuyor.

Yapay zekanın grafikleri analiz edebilmesi, sesli komutlara yanıt verebilmesi ve hatta sesli komutlarla uygulamaların kontrolünü sağlayabilmesi bekleniyor. Gemini’ın Google Arama, Asistan ve diğer Workspace araçlarına entegre edileceği bilgisi de söylentiler arasında yer alıyor.

Google aynı zamanda geliştiricilerin Gemini’ı Google Cloud sunucuları üzerinden kullanmalarını sağlayarak para kazanmayı planlıyor. Fakat ChatGPT ile direkt olarak rekabet edebilmesi adına ücretsiz sürümüyle beraber gelecek. Son olarak yapay zekanın bu sonbahar tanıtılacağı tahmin ediliyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE