Google ve OpenAI arasındaki üretken yapay zeka yarışı kızışıyor

Google DeepMind CEO’su Gemini ile alakalı düşüncelerini paylaştı. ChatGPT’den iki kat daha güçlü olduğunu söyleyen CEO, sürpriz özellikler geliştirdiklerini belirtti.

Google, ChatGPT’den iki kat daha güçlü yapay zeka geliştirdi. Google DeepMind CEO’sundan yeni yapılan açıklamaya göre ise, yeni yapay zeka modelinin ortalığı kasıp kavuracağını paylaştı. Gemini adındaki aracı, ChatGPT ile kıyaslayacak olursak ‘ultra güçlü’ olacak.

Gemini ve ChatGPT savaşı başladı

DeepMind CEO’su Demis Hassabis, Google’ın dil modeli AlphaGo ile hayata geçirilen yeni Gemini yapay zekası ile alakalı açıklamalarda bulundu. AlphaGo’nun karar verme becerilerini kullanarak geliştirilen üretken yapay zeka, OpenAI’ın dil modelini tekrar bırakmayı amaçlıyor.

Gemini şuan halen geliştirme aşamasında ve kısa bir süre içerisinde ise piyasaya sürülmesi öngörülmüyor. Fakat üstün sorun çözme ve karar verme potansiyeli, üretken yapay zeka yarışında önemli etkilere neden olabilir. Hassabis açıklamasında, ‘’Ayrıca oldukça ilginç olacak bazı yeni yeniliklerimiz var.’’ ifadelerini kullanarak yarışı daha da alevlendirdi.

Google bir süre önce düzenlemiş olduğu I/O 2023 etkinliğinde Bard ve PaLM 2 dili ile alakalı yeniliklerini sunmuştu. Bu yenilikler dikkat çekici olsa da, ChatGPT-4’ün pazarda daha büyük bir etki yarattığını söyleyebiliriz.

Google ise yeni Gemini ile bu algıyı ortadan kaldırmayı hedefliyor. Bilmeyenler için DeepMind tarafından hayata geçirilen AlphaGo, 2016 senesinde düzenlenmiş olan Go oyununda bir insanı yenilgiye uğratarak bu alanda bir ilke imza atmıştı. AlphaGo’nun yetenekleri Gemini’da kullanılabilir hale gelecek. Google, hesaplamalı görevlerin yerine getirilmesinde yapay zekanın doğru bir şekilde çalışmasını arttırmayı düşünüyor. Bunun için Bard’a bir süre içinde yazılmış olan kodu yürütme becerisi kazandırmış oldu. Bu yenilik, Google’ın artık matematik problemlerini çözebileceği ya da kodların çıktılarını gösterebileceği anlamını taşıyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE