Google Now Launcher için karar anı

2023 yılında kullanıma sunulan Google Now Launcher tarihin tozlu raflarına kaldırılıyor. Peki ya uygulamanın bulunduğu cihazlara ne olacak?

Google Now Launcher 2013 yılında Nexus 5 serisi ile kullanılmaya başlanarak Google Asistan ve bildirim kartlarının da içinde bulunduğu tasarımıyla beğenilmişti. Fakat uzun zamandır, hatta 2017’den itibaren dönemin popüler başlatıcısı, yerini Pixel Launcher’a bırakmış durumda. Şu an Google, on yıllık bir süreden sonra Google Now Launcher’ı tam anlamıyla kapatıyor.

Google Now Launcher tamamen kapanıyor

Google bugün, Google uygulamasının en son ki beta sürümünde (14.14) ‘‘Google Now Launcher’ın Nisan ayında çalışmayı durduracağını’’ kapsayan bir uyarıya dikkat çekti. Ayrıca herhangi bir güncellemede bulunmayan kullanıcılar için mesajın detaylarında; ‘‘Başlatıcınız, cihazınızın varsayılan başlatıcısı olarak değişecektir.’’ ifadesi yer alıyor.

Google Now Launcher bilmeyenler için, öncesinde Google Play Store’un uygulama listelerinden kaldırılsa da uygulamaya sahip olan kullanıcılar tarafından aktif bir şekilde kullanılmaya devam ediyordu. Fakat yeni haberler bizlere uygulamanın Nisan ayı içinde tamamen kapatılacağını bildiriyor.

Google Now Launcher’ın Google uygulamasına bağlı olduğunu belirtelim. Böylece güncellemeyi erteleyen kullanıcılar, başlatıcıyı sürekli kullanabilecek. Günümüzde Google Now Launcher’ın kullanıldığı cihazlara bakıldığında, yeni haberin şaşırtıcı olmadığı söylenebilir. Gerçekten yeni değişiklik, Google uygulamasının biraz daha küçülmesine olanak sağlayacak.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE