Google Drive’dan dosya sınırlandırması!

Google Drive, kullanıcılarının bir hesapta sahip olabileceği dosya sayısına sınırlandırma getirdi. Üstelik bu sınırlandırma kullanıcılara herhangi bir uyarı yapılmadan hayata geçirildi ve bu ani düzenlemeyle Drive hizmetini para ödeyerek kullanan birden fazla kullanıcı kendilerini  düzenlemeden habersiz yeni dosya yükleme işlemlerine erişemezken buldu. Bu ani düzenleme sebebiyle de bazı kullanıcılar zor durumda kaldı.

Reddit’deki bazı kullanıcılar bu durumun bir hata sonucu gerçekleşmiş olabileceğini düşünse de dosya sınırlandırması bir hata değil. Bir Google sözcüsü Ars Technica’ya düzenlemeye ilişkin açıklamalarda bulunurken söz konusu sınırlamadan şu şekilde bahsetti: ‘’Kısıtlama; sistemimizin istikrarını ve güvenliğini etkileyebilecek bir şekilde kötüye kullanılmasını önlemek için atılmış bir koruma adımı.’’

Bu sürpriz uygulama kulağa endişe verici geliyor belki fakat üst sınırı duyunca olay pek de öyle endişe verici görünmüyor. Google tarafından getirilen dosya sınırı 5 milyon dosya kapasite de olacak. Ortalama bir kullanıcının Drive hesabında bulunan dosya sayısı bu sayının yanından dahi geçmiyor. Google’da, burada etkilenen kullanıcı sayısı yok denecek kadar az ifadelerini kullandı.

Ancak bilindiği üzere ‘yok denecek kadar az’ demek ‘yok’ olduğu anlamına gelmez.

Endişe, hiçbir uyarı da bulunulmamış olması!

Bununla beraber endişe oluşturan durumun Google’ın böyle bir ‘sınırlandırma ile alakalı hiçbir uyarıda bulunmamış olması’ olarak görülüyor. Ars Technica, dosya kısıtlamasının en az Şubat ayından bu zamana kadar var olduğunu ancak kullanıcılara hiçbir açıklamada bulunulmadığını belirtiyor. Bu durum özellikle Google Workspace paketlerine büyük tutarda ödeme yapanlar için oldukça rahatsız edici gibi görünüyor.

Google One, 30 terebayt saklama alanı için aylık 150 dolar talep ediyor ve ‘kurumsal’ planla ‘ihtiyacınız kadar depolama alanı’ sunuyor. Dosya sayısına kısıtlama getirmek tam da bu iddiayı net bir şekilde sabote ediyor.

Google’ın yaptığı açıklamada yer alan ifadelere göre, söz konusu kısıtlamanın bir kullanıcının herhangi bir Drive’da oluşturabileceği öge sayısı için geçerli olduğunun da altı çizildi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE