Göktürk-1 uydusu çekti: İstikbal göklerdedir!

Bursa’da bini aşkın öğrencinin oluşturduğu “İstikbal göklerdedir” yazısı, 5 Aralık 2016 tarihinde uzaya fırlatılan Göktürk-1 uydusu tarafından görüntülendi.

4-10 Ekim Dünya Uzay Haftası kapsamında, Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” sözü, Nizam Karasu Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından Türkiye’nin ilk uzay ve havacılık temalı eğitim merkezi Bursa Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi’nin (GUHEM) bahçesinde oluşturuldu. Yazının oluşturulmasının ardından Keşif Uydu Komutanlığı kontrolündeki Göktürk-1 uydusu, yaklaşık 700 kilometre yukarıdan oluşturulan yazıyı çekti.

Dünya Uzay Haftası’nı anlamlı bir çalışma ile taçlandırdıklarını belirten GUHEM Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu, “Dünya Uzay Haftası 4 Ekim 1957 tarihinde insan yapımı ilk uydu Sputnik-1’in uzaya başarıyla gönderilmesi anısına kutlanıyor. Biz de bu haftayı GUHEM’e yakışır bir şekilde kutladık ve uzay ile ilgili birçok faaliyet yaptık. Bu haftayı sonlandırırken binin üzerinde öğrenci arkadaşımızla beraber Atatürk’ün güzel sözü ‘İstikbal Göklerdedir’ yazdık. Yaklaşık 700 kilometre yukarıdan Göktürk-1 uydumuz da bu anın görüntüsünü çekti. Milli Savunma Bakanlığı desteğiyle Keşif Uydu Komutanlığı tarafından özel bir çalışma ile bu görüntüyü elde ediyoruz. Bu güzel haftada yaptığımız etkinlikleri anlamlı bir çalışma ile tamamladığımız için çok mutluyuz” dedi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE