Gmail’e gelen yeni özellik sayesinde e-posta yazmak artık çok daha kolay

Google’ın yapay zekası yakın zamanda kullanıcılarının tam anlamıyla komut tabanlı içerik ve görseller oluşturmasına yardım edecek. Yapay zeka Gmail entegrasyonu ise işleri daha kolay bir hale getirecek.

Google, elektronik mesajlaşma yoluyla nasıl iletişim kurduğumuza yönelik analiz yapmak ve iyileştirmek adına ciddi bir kaynak ayırdı. Yapay zekanın gelişimi sayesinde 2017’de Smart Reply ve 2018’de Smart Compose benzeri çözümler bu kaynağın ilk fırsatıydı. Bu sene ise Google, tek bir düğmeye basarak eksiksiz bir şekilde e-posta cevapları oluşturma avantajı sunan en yeni yapay zeka odaklı özelliğini tanıtıma sundu.

Gmail’de cevap vermek artık çok daha zahmetsiz

Google CEO’su Sundar Pichai, Google I/O etkinliğinin açılış konuşmasında Google Maps güncellemelerinin beraberinde 3D telekonferans çözümü Project Starline’a kadar birbirinden farklı konu ve duyuruları tanıttı. Diğer yandan ‘Yazmama Yardım Et’ (Help me Write) ismi verilen yeni bir özellik açıklaması, tahmini olarak 2 milyar Gmail kullanıcısının beğenisini topladı.

Google’ın önceki Akıllı Yanıtlama ve Akıllı Oluşturma özellikleri, yayınlandığından bu zamana kullanıcıların temel yanıtlar oluşturmasına fayda sağladı ve tahmini metin tekliflerinde bulundu. ‘Yazmama Yardım Et’ özelliği bu yetenekleri genişleterek kullanıcılarının tek bir tıkla tüm mesajı oluşturabilmesine ve detaylandırmasına fırsat sağlıyor.

Google geliştiricileri bu teknoloji basit, tekrarlayan yanıtlar, rutin sorular gibi devamlı attığınız e-postalar için harcamış olduğunuz zamanı en aza indirebilmek adına geliştirdi. Gmail’e eklenecek olan yeni simge ile yalnızca istenilen tarzda yanıtı istemeniz yetecektir.

Workspace, slaytlar ve e-tablolar da AI ile buluştu

Yakın tarihte yayına sunulan bir blog yazısında bu yeni e-posta işlevine ve Google’ın Workspace için yeni Duet AI’sının bir parçası olan diğer bir takım yapay zeka destekli yazma araçları da konuşuldu. ‘Yazmama Yardım Et’ özelliğinin e-posta yazma yeteneklerine benzer şekilde, yeni Workspace araç paketi de kullanıcılara yönlendirici istemler tarafından metin ve görsel içerik oluşturmak için yapay zeka destekli özellikler sağlıyor. Örnek verecek olursak Duet AI, Google Slide kullanıcılarının sunumları için yeni, orijinal istem tabanlı görsel oluşturmaları için fayda sağlar.

E-tablolar kullanıcıları da veri merkezli görevlerini kolaylaştırmak adına Google’ın yapay zekasından faydalanabilecek. Duet AI’nın yeni ‘Organize Etmeme Yardım Et’ özelliği, aynı istem tabanlı açıklama işlevini kullanarak görevleri ve projeleri izleyebilmek adına otomatik olarak özel planlar oluşturarak kullanıcılara destek olabilecek. Bu yeni teknolojilerin önizlemesini görmek isteyen kullanıcılar, Google’ın Workspace Labs kayıt sayfası üzerinden bu teknolojilere erişmek adına kayıt yaptırmanız yeterli olacaktır. Seçilen kullanıcılar, Google’ın Workspace’teki en son üretken yapay zeka özelliklerine rahatlıkla ulaşabilecek.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE