Gençler çocuk dostu şehirler için fikir üretti

Türkiye Vodafone Vakfı ve Habitat Derneği tarafından hayata geçirilen “Yarını Kodlayanlar” projesi kapsamında ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik eş zamanlı olarak hackathon ve ideathon düzenlendi.

“BEST4City: Çocuk Dostu Şehirler Hackathonu ve İdeathonu” adıyla online olarak düzenlenen ve toplam 10 takım halinde 45 öğrencinin yarıştığı etkinlikte, katılımcılar akıllı ve çocuk dostu şehirler geliştirmek için fikir üretti.

“BEST4City: Çocuk Dostu Şehirler Hackathonu ve İdeathonu” kapsamında öğrencilere iki gün boyunca çocuk hakları, tasarım odaklı düşünme ve etkili sunum teknikleri gibi konularda eğitimler verildi. Takımlar, bu süreçte eğitim ve mentorluk oturumlarına katılarak projelerini geliştirdi. Mentor oturumlarıyla projelerini geliştiren takımlar, ön jüri ve jüri değerlendirmesi için sunum hazırladı. Hackathon ve ideathon sürecinin eş zamanlı olarak gerçekleştiği oturumlarda lise öğrencileri projelerini oluştururken, ortaokul öğrencileri de fikirlerini geliştirdi.

Etkinliğin ideathon bölümünde Rabia Naz Yazıcı ve Hüseyin Ayaz Yazıcı’dan oluşan “Green City” takımı birinci; Alya Yanık ve Zeynep Duru Oğuz’dan oluşan “ALZEY” takımı ikinci; Ali Mert Emil ve Pamir Yalçıntaş’tan oluşan “Fırtına Beyinler” takımı ise üçüncü oldu. Hackathonda ise Ceylin Naz Tutğaç ve İdil Erdoğan’dan oluşan “Çevre Koruyucuları” takımı birinci; Cafer Berat Gülsoy, Enes Yanıkbayır, Esma Nur Pınar ve Taha Kardan’dan oluşan “Yeşili Sevenler” takımı ikinci; Metin Çoban, Samed Kuru, Bekir Şahin ve Arda Kadir Bayar’dan oluşan “Dalton Kardeşler” takımı ise üçüncü oldu.

İdeathon birincisi “Green City” takımının çocuk köyü projesinde, çocuklar huzurevlerinde kalan ve çok fazla deneyime sahip olan yaşlılardan deneyimleri üzerine bilgi alıyor. İkinci gelen “ALZEY” takımının projesinde, sokak çocuklarının beslenme, barınma, sağlık, eğitim ve psikolojik destek gibi tüm temel ihtiyaçlarının karşılanması amaçlanıyor. Üçüncü olan takım “Fırtına Beyinler”in projesi ise çocuklara geri dönüşüm bilincini aşılayarak çevrede oluşan çöpleri ayrıştırmayı ve bunların tekrar kullanılıp geri dönüşümünü sağlamayı hedefliyor.

Diğer yandan, hackathon birincisi “Çevre Koruyucuları” takımının projesinde, çekirdek ve benzeri yemişlerin yere atılmasını önlemek ve çevreyi korumak amacıyla bankların altına güneş enerjisiyle çalışan sensörlü bir çöp kutusu yerleştiriliyor. İkinci gelen “Yeşili Sevenler” takımının geliştirdiği proje, Bluetooth ile kontrol edilen, üzerine yerleştirilmiş, su verilerini ölçen radar ve termal kameralar sayesinde suda yüzerken su değerlerini kişiye gösteren ve belli bir kirlilik seviyesinin üstüne çıkıldığında haber veren bir gemiden oluşuyor. Üçüncü takım “Dalton Kardeşler”in projesinde ise çarpık kentleşmenin önlendiği, çocuklar için daha sağlıklı bir yaşam ortamının sunulduğu, fosil yakıtların çok az kullanıldığı, çevrenin ise daha temiz olduğu bir yaşam alanı oluşturulması hedefleniyor.

Teknoloji çeki hediye edildi

“BEST4City: Çocuk Dostu Şehirler Hackathonu ve İdeathonu”nu kazanan öğrencilere fikir ve projelerini geliştirmeleri için ödül olarak teknoloji çekleri verildi. Buna göre, birinci olan takımlara 15 bin TL, ikinci olan takımlara 10 bin TL ve üçüncü olan takımlara 5 bin TL değerinde teknoloji hediye çekleri sunuldu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE