FRC Dünya Şampiyonası’nda Türk rüzgarı esecek

Lise öğrencileri tarafından kurulan Tech4Peace robotik takımı, FIRST Robotik Şampiyonası’nın (FRC) 18-20 Mart 2022 tarihlerinde düzenlenen Bosphorus Regional etabında 4 kıtadan 43 takımla mücadele etti.

Robot performansıyla çeyrek finallere çıkmanın yanı sıra, şampiyonanın en büyük ödülü olan Chairman’s Award ödülünü kazanan takım, bu başarısıyla Tech4Peace, 20-23 Nisan 2022 tarihlerinde ABD Houston’da düzenlenecek FRC Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil etme hakkına sahip oldu.

FIRST Robotik Şampiyonası (FRC) nedir?

Gençleri geleceğe hazırlayan topluluk FIRST Foundation tarafından düzenlenen FRC; gençlerin bilim, teknoloji, mühendislik, matematik ve sanat alanlarındaki yetkinliklerinin yanı sıra liderlik ve yönetim yeteneklerini geliştirmelerine destek oluyor. Gençler her yıl yenilenen tema ve görevler için sınırlı kaynak ve zamanla endüstriyel boyutta robotlar üretiyorlar. Takımların aynı zamanda teknoloji ve mühendislik alanlarını tanıtması, yaygınlaştırması, çevrelerine, topluma fayda sağlayacak projeler gerçekleştirmesi bekleniyor. Yalnızca sahadaki mücadele değil dayanışma, yaygınlaştırma ve sosyal fayda da ödüllendiriliyor.