Fourier, yapay zeka destekli insansı robot GR-1’i tanıttı

Çin teknoloji şirketi olan Fourier, yapay zeka destekli insansı robotu GR-1’i Şangay’da düzenlenen Dünya Yapay Zeka Konferansı’nda (WAIC) duyurdu.

Şangay merkezli firma, GR-1 robotunun seri üretimi için hazırlıklarına 2023 sonuna kadar başlamayı ve önümüzdeki yıl binlerce ünitenin teslimatını yapmayı hedefliyor.

Fourier, iki ayaklı olan robotunun beyni üzerinde çalışmak adına büyük yapay zeka şirketleri ile anlaşmalar yapmayı düşünüyor.

Küresel teknoloji topluluğu OpenAI’nin ChatGPT’sinin Kasım ayında piyasaya sürülmesinden bu zamana kadar geçen süre zarfında yapay zeka yazılımlarına yoğunlaşmışken, 55 kg ağırlığı olan saatte 5 km hızla iki ayak üzerinde yürüyebilen Çin yapımı GR-1, insansı robotların da olabileceğini de kanıtladı.

‘’Eşi benzeri görülmemiş bir girişim’’

Fourier Kurucusu ve CEO’su Alex Gu, ‘’Bu bizim için eşi benzeri görülmemiş bir girişim. Teknoloji söz konusu olduğunda neredeyse hiç referansımız yoktu.’’ ifadelerini kullandı.

Diğer yandan Çin yapımı olan insansı robotların ülkenin yaşlanan nüfusu için de faydalı olacağı belirtildi.

Alex Gu, geliştirmiş oldukları robotlar ile alakalı şu açıklamalarda bulundu: ‘’Rehabilitasyon robotlarında kullanılan pek çok teknoloji aslında insansı robotlara da uygulanabilir. İnsansı robotlar hem güçlü hem de hafif olan çok iyi motorlar gerektiriyor ve biz bunları kendimiz geliştirebiliyoruz. İlk kez ayağa kalktığını, bağlı olmadığını ve kendi başına yürüdüğünü gördüğümüzde, bu tüm mühendislerimiz için büyük bir cesaret oldu. Yeni doğmuş bir bebeği büyütmek gibiydi.’’

Fourier, daha sonra yürüyen GR-1’in çevrimiçi bir videosunu yayınladı ve birçok izleyiciden büyük ilgi gördü, fakat aynı zamanda şüpheyle yaklaşan izleyicilerde oldu. Gu videoya şüpheyle yaklaşanların olduğunu belirterek, ‘’Bazı izleyiciler videonun bilgisayar tarafından oluşturulduğunu söyledi. Bu alanın henüz erken bir aşamada olduğunu ve insanların farklı görüşlere sahip olacağını anlıyorum. Tıpkı 20 yıl önce bazılarının elektrikli araçların yollarda seyahat edip edemeyeceğini tartışması gibi.’’ ifadelerine yer verdi.

Teknik zorluklara ek olarak araştırmacılar ve robotik uzmanları, şirketlerin insansı robotları daha geniş tüketici pazarında ticarileştirmede büyük güçlüklerle baş etmek zorunda oldukları ile alakalı uyarıda bulundu. Çinli araştırma enstitüsü Shendu Technology’nin Direktörü Zhang Xiaorong ise, ‘’İnsansı robotlar şu anda çoğunlukla laboratuvarlarda yaşıyor ve son derece pahalılar. Nispeten yüksek kaliteli bir makine milyonlarca Yuan’a mal olabilir.’’ şeklinde konuştu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE