Fotoğraf Ödülleri’ni kazanan: Yapay zeka

Bu yıl Dünya Fotoğraf Ödülleri yapay zeka tarafından hazırlanan bir görsele verildi. Fakat sanatçı, ödülü geri çevirdi.

Hızla gelişen yapay zeka, sanat ve fotoğrafçılık dünyasında da yankı uyandırdı. Hatta Alman sanatçı Boris Eldagsen tarafından yapay zekaya hazırlatılan bir görsel, Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ni kazandı. Fakat sanatçı, bu ödülü kabul etmedi.

Yapay zeka fotoğrafın yaratıcısı ödülü kabul etmedi

Bu yılki yarışmaya Alman sanatçı Boris Eldagsen, yapay zekanın hazırladığı ‘‘The Electrician’’ adlı fotoğraf ile katıldı ve bu fotoğraf Dünya Fotoğraf Örgütü tarafından düzenlenen Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’nin kazananlarından biri oldu.

20’nci yüzyılın başlarındaki ‘ruh fotoğrafçılığını’ anımsatan, grenli sepya tonunda iki kadın Alman sanatçının parçasında bulunuyor. Eldagsen, yapay zeka görselin Sony Dünya Fotoğraf Ödülleri’ni kazanmasıyla şaşkına uğrayarak sanat eseri için verilen ödülü kabul edemeyeceğini dile getirdi.

The Electrician, Eldagsen ve yapay zekanın ortak çalışmasıyla hazırlandığı için Fotoğrafçılık Ödülleri’ni kazanmasında mahsur görülmedi. Ancak Eldagsen ödülü kabul etmiş olsaydı ‘‘yarışmaların arsız maymunu’’ olarak nitelendirileceğini iddia etti.

Eldagsen, ‘‘Yapay zeka görüntüleri ve fotoğrafçılık böyle bir ödülde birbiriyle rekabet etmemelidir.’’ dedi. Dünya Fotoğraf Örgütü ise Eldagsen’in bu açıklamasını eleştirerek sanat eserinin ne kadarında yapay zeka kullanıldığını bilmediğini söyledi.

Buna karşılık bir süredir yapay zeka ile hazırlanan görseller tartışma konusu oldu. Sanatçılar, önceden var olan kaynakları kullandığını ve bu nedenle telif hakkını ihlal ettiğini dile getirdi. Ayrıca telifle korunan materyallerin, endişe kaynağı haline geliyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE