Fintech Ekosisteminin Kalbi İstanbul’da Atıyor

Pandemi önlemleri kapsamında online olarak düzenlenen fintech ekosisteminin en kapsamlı etkinliği İstanbul Fintech Week 2020’de ilk gün geride kaldı. 30 ülkeden 100’den fazla konuşmacının ağırlanacağı etkinliği 2 binden fazla katılımcı takip ediyor. Uzman konuşmacıların yer aldığı oturumlarda ele alınan konular, değerlendirmeler ve ufuk açıcı öngörüler fintech sektörüne ışık tutuyor.

Etkinliğin ilk gününde ödeme sistemleri ele alınırken kadın liderlerin oturumlarda yoğun bir şekilde yer alması finansal teknoloji alanında kadın gücünün de pekiştiğini gösterdi. Women’s World Banking ve Women in Payments gibi organizasyonlardan liderleri ağırlayan etkinlikte ilk gün ele alınan konular arasında; ödeme sistemlerin dünü ve bugünü, fintech ekosisteminin CIS bölgesinde gelişimi, Avrupa’da fintech ekosistemi, fintech’te siber güvenlik çalışmaları gibi konular yer aldı.

“Türkiye Fintech Ekosisteminin EEMEA bölgesinde gelişimine de liderlik ediyor”

Etkinliğin ilk gün değerlendirmesini paylaşan FINTR Yönetim Kurulu Başkanı Demet Zübeyiroğlu şunları kaydetti: “İstanbul Fintech Week organizasyonu olarak bugün ikinci kez tüm dünyanın ilgiyle takip ettiği fintech ekosistemini bir araya getiriyoruz. Etkinliğin İstanbul odaklı olması özellikle EEMEA bölgesindeki fintech ekosisteminin tüm dünyaya tanıtılmasında da büyük bir rol oynuyor. Genel kanının aksine fintech sektörü sadece Amerika, Malezya, Singapur ya da İngiltere’de gelişimini sürdürmüyor EEMEA bölgesinde de fintech alanında oldukça farklı ve başarılı uygulamalara şahit oluyoruz. Bu yıl ev sahipliği yaptığımız etkinlikle fintech ekosisteminin bölgesel gelişimine de liderlik ettiğimizi ortaya koyuyoruz. Türkiye’de finansal teknolojilerin oldukça gelişmiş olduğu gerçeğinden ve avantajından yola çıkarak dünyada gelişimini sürdüren bu ekosisteme önemli katkılar sunmaya devam edeceğiz. Etkinliğin katılımcıları ise dünyanın dört bir yanından tanımına uymakta. Kuzey Makedonya, Güney Afrika, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Romanya, Fas, Singapur, Malezya, Azerbaycan, Estonya, Ürdün, Suudi Arabistan, Fransa, İspanya, Kamerun, Pakistan, Gürcistan, Amerika, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Beyaz Rusya ve dahası İstanbul Fintech Week’te bir araya geliyor.”

Digital Banking Summit heyecanı 11 Kasım’da!

13 Kasım’a kadar online oturumlarla sürecek olan İstanbul Fintech Week’te 11 Kasım’da düzenlenecek Digital Banking Summit ise özel bir önem taşıyor. Etkinlik aynı zamanda BloombergHT anasayfasında 10:00-13:00 saatleri arasında canlı olarak yayınlanacak.

Digital Banking Summit ayrıca Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkan Yardımcısı Murat Ali Çengelci’yi de ağırlayacak. Çengelci’ye Regulatory Buzz oturumunda The Fintech Times’tan Richie Santosdiaz, İsveç Finansal Düzenleme Kurumu’ndan Per Nordkvist ve Singapur Merkez Bankası’ndan Sopnendu Mohanty eşlik edecek.

Digital Banking Summit’te ayrıca etkinliğin Premium ve Co-Sponsorları arasında yer alan Garanti BBVA, Yapı Kredi ve Kuveyt Türk, Architecht, eLogo, Esri Türkiye, İninal, OneSpan, Paynet temsilcileri de ilgili oturum başlıklarında konuşmacı olarak yer alacak.