Fiber sorunu, e-sporu da olumsuz etkiliyor

Serbest Telekomünikasyon İşletmeciler Derneği (TELKODER), fiber altyapı problemlerinin Türkiye’nin e-spor alanındaki gelişimini engellediğine dikkat çekti.

Türkiye’de e-spor alanında büyük bir potansiyel olmasına rağmen internet problemi yaşayan takımların küresel arenada gücünü gösteremediğini belirten TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Halil Nadir Teberci, ”2021’de 1,1 milyar doları yakalayan e-spor sektörü ülkemiz için de önemli bir ekonomik potansiyele sahip. Nüfusumuzun internet kullanım oranına bakıldığında e-sporun ülkemizde önemli bir ivme kazanması çok doğal. Özellikle pandemi bu alana ilgiyi daha da artırdı. Bu sevindirici bir durum ancak üzülerek görüyoruz ki e-spor oyuncularımız küresel arenada rakipleriyle yaptıkları maçlarda çok sık olarak ping sorunlarıyla karşılaşıyorlar. Biz gençlerimizin yüksek hızlı interneti hakkettiklerini düşünüyoruz. Bu sebeple ilgili kurumların fiber altyapı geliştirme çalışmalarını hızlandırmalarını bekliyoruz” dedi.

Türkiye’nin e-spor alanında hızla gelişen ve global arenada pek çok e-spor sporcusunun bulunduğu ülkeler arasında yer aldığını dile getiren Teberci, “Ancak ülkemizde yüksek hızlı internet altyapısının yaygınlaşmamış ve özellikle fiber altyapı noktasından gerekli yatırımların yapılmamış olması Türk e-spor oyuncularının güçlü bir kariyer inşa etmelerini engelliyor. Son olarak geçtiğimiz yıl Türkiye’den uluslararası bir e-spor oyuncusunun sözleşmesi yaşadığı ping sorunları nedeniyle feshedildiği gündeme gelmişti. İnternet altyapısı nedeniyle yükselen ping değerleri sporcuların rakiplerinden geri kalmasına neden oluyor. Bir bağlantıya tepki verilme süresi olarak tanımlanan ping sorunu nedeniyle oyuncular kendi bilgisayarından çıkan bir verinin rakiplerinin bilgisayarına ulaşma süresinin artması ve rakipten gelen verinin alınmasının uzun zaman alması nedeniyle yarıştan geri kalabiliyorlar” şeklinde konuşarak sözlerine şu şekilde devam etti:

“TELKODER e-spor alanında aldığı uzman görüşleri kapsamında şu verileri de paylaşıyor: Türkiye’den bir takım örneğin Danimarkalı bir takımla karşılaştığında maçın oynanacağı sunucuya erişimi en az 50ms ve üzeri iken rakibin aynı sunucuya erişimi 10-15ms arası oluyor. Bu profesyonel seviyede bir oyuncu için uçurum sayılabilecek bir değer oluyor. Özetle Türkiye’deki global e-sporcuların yaşadıkları en büyük problem ping sorunu olarak öne çıkıyor. Bu değerler e-sporcuların performanslarını tam olarak ortaya çıkarmasını engelliyor. TELKODER olarak e-sporcuların, tüm gençlerimizin ve internet kullanıcılarının yüksek hızlı interneti hakkettiğini düşünüyor ve fiber yatırımlar için karar vericilerin daha fazla destek vermesini rica ediyoruz.”

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE