Evrensel Hizmet Projeleri’nin üçüncü fazı başlatıldı

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Dr. Ömer Fatih Sayan, Türkiye’nin batısından doğusuna haberleşme altyapısı olmayan yer kalmaması amacıyla yürütülen Evrensel Hizmet Projeleri’nin 3’üncü fazını başlattıklarını duyurdu.

İlk olarak projenin ilk iki kısmına değinen Bakan Yardımcısı Sayan, “2011 yılında Kısım-1 projesi ile nüfusu 500’ün altında olan ve hiçbir işletmeci tarafından hizmet götürülemeyen bin 799 yerleşim yerine kamu imkanları harcanarak GSM hizmeti götürüldü. 2017’de ise bu yerlere 4.5G altyapısı ile mobil genişbant internet hizmeti için çalışmalara başlandı” diyerek sözlerine şöyle devam etti:

“Kısım-2 projesiyle de daha önce 4.5G altyapısı bulunmayan 942 yerleşim yerine 4.5 G mobil genişbant internet ve ses hizmeti götürüldü. 2021 yılında kırsal yerleşim yerlerine devlet desteği ile hizmet sunulmasına yönelik 5 bin 369 sayılı Evrensel Hizmet Kanunu’nda değişiklikler yapıldı. Bu değişilik kapsamında da Bakanlığımız ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) desteğiyle işletmeciler, ticari olarak hizmet sunmak istemediği zor coğrafi şartlara sahip bölgelere, sadece yerli-milli ULAK baz istasyonları ile 4.5G genişbant internet sunacak.”

Bugün ise Kısım-3 projesinin başlangıç toplantısını gerçekleştirdiklerini ifade eden Sayan, “Kısım-3 projesi kapsamında, daha önce mobil genişbant hizmeti götürülmemiş 605 yerleşim yeri, 4.5 G hizmeti ile kapsama alınacak. 2G hizmetine sahip 156 yerleşim yerine 4.5G hizmeti götürülecek. 325 yerleşim yerine de römork tipi baz istasyonu sağlanacak. Bu kapsamda yaklaşık bin yerleşim yerini daha 4.5G teknolojisi ile tanıştırmış olacağız. Bakanlık olarak, erişilemeyen son hane kalmayıncaya kadar var gücümüzle çalışmaya ve sektörümüzü desteklemeye devam edeceğiz. BTK ve TÜRKSAT başta olmak üzere tüm kurumlarımızı canı gönülden kutluyorum. Milletimiz ve sektörümüz için hayırlı uğurlu olsun” şeklinde sözlerini tamamladı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE