Eski Twitter mavi onay rozetlerinin kaldırılacağı tarih belli oldu

Elon Musk’un şirketi Twitter’dan eski mavi onay rozetlerini yakında kaldıracağına dair açıklama geldi. Artık bu konuda son tarih belli.

Şirket kısa süre önce ‘‘1 Nisan’da eski onay programımızı sonlandırmaya ve eski onaylı onay rozetlerini kaldırmaya başlayacağız. Twitter’daki mavi onay rozetini korumak için Twitter Blue’ya kaydolabilirsiniz.’’ ifadelerini kullanmasına rağmen bu adımı söylendiği gibi 1 Nisan tarihinde atmamıştı.

Bunun yerine farklı bir yol izlenerek platformda ”Bu hesap Twitter Blue’ya abone olduğu veya eski bir doğrulanmış hesap olduğu için doğrulanmıştır.’’ dönemi başlamıştı. Elon Musk, o zaman gelen tepkilerden dolayı eski onay rozetini kaldırmayacak gibi görünse de ne yazık ki beklenen geri adımı atmadı. Az önce yeni bir açıklama yapan Musk, ücretsiz verilen eski onay rozetlerinin 20 Nisan tarihinde kaldırılacağını söyledi. Daha önce de belirttiğimiz gibi Musk, bu şekilde kafa karıştıracak ve birçok durumda kötüye kullanılacak (Yeni adım eski ücretsiz ve yeni ücretli doğrulanmış hesaplar arasında ayrım yapmayı zorlaştırıyor) bir yol seçiyor.

Twitter Blue aboneliği, mavi onay rozeti için bireyselde tek yol olarak, Apple’ın yüzde 30 komisyon kesintisi (Apple Vergisi olarak isimlendiriliyor) nedeniyle Türkiye’de aylık IOS cihazlardan 209 TL’ye, yıllık ise yüzde 12 tasarrufla 2 bin 199 TL’ye alınabiliyor. Komisyon olmadığı için aboneliğe web üzerinden abone olmak daha düşük seviyede. Abonelik web tarafında aylık 150 TL iken, yıllık ise yüzde 12 tasarrufla bin 569 TL seviyesinde bulunuyor. Türkiye’de daha önce özel fiyatlandırma üzerinden daha düşük bir fiyata sahip olacağı düşünülen fakat güncel kurun etkisiyle böyle olmayan Twitter Blue ile gelen imkanlar, şirketin kendisi tarafından burada açıklanıyor.

Geçtiğimiz hafta Elon Musk Twitter merkezli olarak ses getiren bir adım daha atmıştı. Twitter’daki duyuruya göre, 15 Nisan’dan itibaren sadece ücretli Blue aboneliği ile doğrulanmış hesaplardan gelenler ‘‘Sana Özel’’ önerilerinde gösterilecek. Bunun yapay zeka temelli gelişmiş bot hesap sistemlerinin / ağlarının kontrolü ele geçirmesini engellemenin tek gerçekçi yolu olduğunu düşünen Musk bununla da yetinmiyor. Platformlardaki anketlerde 15 Nisan sonrasında oy kullanmak için de ücretli Blue abonesi olmak gerekecek. Yakında Twitter’ı ‘‘Sadece Blue abonesi olanlar Tweet atabilecek’’ seviyesine kadar taşıması sürpriz olmayacak. Musk, platformu ciddi şekilde para kazanır ve kendi kendisini idare ettirir hale getirmek istiyor. ‘‘Twitter’ı batmaktan kurtardım’’ diyen Musk platformu her seferinde aşağı çekiyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE