ESET araştırmacıları yeni bir arka kapı tespit etti

ESET araştırmacıları, ScarCruft APT grubu tarafından kullanılan ve daha önce bildirilmemiş karmaşık bir arka kapıyı (backdoor) analiz etti.

ESET’in Dolphin adını verdiği arka kapı, sürücüleri ve taşınabilir birçok cihazı izleme, ilgilendiği dosyaları dışarı sızdırma, tuş kaydetme, ekran görüntüleri alma ve tarayıcılardan kimlik bilgilerini çalma dahil olmak üzere birçok casusluk yeteneğine sahip. Dolphin, Komuta ve Kontrol iletişimi için bulut depolama hizmetlerini, özellikle Google Drive’ı kötüye kullanıyor.

APT37 veya Reaper olarak da bilinen ScarCruft, 2012’den beri faaliyet gösteren bir casusluk grubu. Öncelikli hedefi Güney Kore olsa da diğer Asya ülkeleri de hedefleri arasında yer alıyor. ScarCruft, esas olarak hükümet ve askeri kuruluşlarla, Kuzey Kore’nin çıkarlarıyla bağlantılı çeşitli sektörlerdeki şirketlerle ilgileniyor.

Dolphin arka kapısı, işletim sistemi sürümü, kötü amaçlı yazılım sürümü, yüklü güvenlik ürünleri listesi, kullanıcı adı ve bilgisayar adı dahil olmak üzere hedeflenen makine hakkında temel bilgileri topluyor. Varsayılan olarak, Dolphin tüm sabit (HDD) ve sabit olmayan sürücüleri (USB’ler) tarıyor, dizin listeleri oluşturuyor ve dosyaları uzantılarına göre dışarı sızdırıyor. Ayraca Dolphin, Windows Portable Device API aracılığıyla akıllı telefonlar gibi taşınabilir cihazları da tarıyor. Arka kapı, tarayıcılardan kimlik bilgilerini çalmanın yanı sıra tuş kaydetme ve ekran görüntüleri alma yeteneğine sahip.