Ericsson’dan yeni 5G çözümü: Yerel Paket Ağ Geçidi

Ericsson, iletişim servis sağlayıcıların yüksek veri bant genişliği ve düşük gecikmeli kullanım durumlarını desteklemek için geliştirdiği Ericsson Yerel Paket Ağ Geçidi (Local Packet Gateway) çözümünü piyasaya sundu.

Ericsson’ın hibrit özel ağ segmentlerinde ve şebekenin uç noktalarında yenilikçi fırsatların önünü açan bu çözümü; donanım, hizmet olarak kapsayıcılar (CaaS), yazılım ve yaşam döngüsü yönetimi gibi uç bilişim uygulamalarının dağıtımını ve yönetimini kolaylaştırıyor. Optimize edilmiş buluta özel veri trafiği ve hizmet işlevleri, uç noktalarda yeni 5G kullanım alanlarını mümkün kılıyor. Yeni kullanım alanları için hızlı hizmete sunma süresi sağlayan entegre yaşam döngüsü yönetimi sayesinde tek sunuculu düşük ayak izine sahip kompakt bir dağıtım olanağı tanıyor.

Ericsson Local Packet Gateway çözümü, çift modlu 5G Core veri trafiğini ve şebeke bölümlemeyi uç noktalara getirerek, iletişim servis sağlayıcılarının ana şebekesindeki veri trafiğinin dağıtımından yerel uygulamalara yönlendirilmesine kadar, hem mobil geniş bant hem de kurumsal kullanım alanlarını mümkün kılıyor. Yeni çözümün kurumsal kullanım alanları olarak ise spor etkinliği uygulamaları, sanal gerçeklik (VR) ve artırılmış gerçeklik (AR) uygulamaları, fabrika kalite denetimleri gibi alanlar öne çıkıyor.

Orange Group CTO’su ve Orange Innovation Networks Kıdemli Başkan Yardımcısı Laurent Leboucher konuyla ilgili olarak, “Orange olarak, dünyanın dört bir yanında ihtiyaçlara ve kullanımlara uyum sağlayan şebekeler geliştirmeye devam ediyoruz. Kurumsal müşterilerimizin ihtiyaçlarına göre ilk seçenek Orange’ın genel şebekesinde sanal bir özel ağ oluşturmak. İkinci çözüm ise Orange’ın şebekesinde paylaşılan ekipmanlara, kritik akışlar ve verilere yönelik müşterilerin tesislerinde bulunan özel ekipmanlara dayalı özel bir hibrit şebeke oluşturmak. Yerel Paket Ağ Geçidi dahil olmak üzere, Ericsson’ın bağımsız 5G Core çözümü, bu kurumsal müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamamıza yardımcı oluyor” dedi.

Ericsson Packet Core Çözümleri Başkanı Monica Zethzon, “Yerel Paket Ağ Geçidi çözümüyle ölçeklendirmeyi kolaylaştıran entegre bir yaşam döngüsü yönetimi kullandık. Uç noktalarda devreye alınması kolay, güçlü ve küçültülmüş bir veri trafiği çözümü sağlayarak iletişim servis sağlayıcılarının kurumsal pazara hitap etmelerini kolaylaştıran önemli bir adım daha attık” ifadelerini kullandı.

AnalysysMason Araştırma Direktörü Caroline Chappell ise, “İletişim servis sağlayıcıları, 5G şebekelerini devreye alma ve ağ dilimleri sunma konusunda esneklik istiyor. Bu nedenle, müşteri tesislerinde kurulumu ve yönetimi hem hızlı hem de kolay olan bir çözüme ihtiyaç duyuyorlar. Ericsson Yerel Paket Ağ Geçidi, yerleşik yaşam döngüsü yönetimi ve kurumsal uç noktalar için optimize edilmiş bir form faktörü dahil olmak üzere, önceden entegre edilmiş cihaz tabanlı çözümüyle hem yönetim açısından hem de hizmetlerin pazara daha hızlı sunulmasını sağlayacak yeni kurumsal kullanım alanları sunuyor” şeklinde konuştu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE