Enerjisa Enerji’den farkındalık yaratacak uygulama

Sürdürülebilirliği stratejisinin merkezine koyarak, insan ve teknoloji odağıyla daha akıllı ve yeşil bir dünyaya katkı sunmak için projeler üreten Enerjisa Enerji, ‘Daha İyi Bir Gelecek’ için ‘Onaranlar Kulübü’ işbirliğiyle trafo binasını sokak sanatı ve artırılmış gerçeklik uygulaması ile farkındalık alanına dönüştürdü.

Etki odaklı bir sürdürülebilirlik yaklaşımı ile Türkiye’nin enerji dönüşümü için çalışmalar yürüten elektrik dağıtım, perakende satış, e-mobilite ve müşteri çözümleri şirketi Enerjisa Enerji, ‘Onaranlar Kulübü’ ile bir araya gelerek oluşturulan sosyal paydaşlıkla kentlerin çeşitli noktalarında kendini tekrar eden ve kent hafızasında yer eden trafo binasında tamamı geri dönüştürülebilir malzemeler kullanarak dikkat çekici bir dönüşüme imza attı. Enerjisa Enerji Dağıtım şirketlerinden Anadolu Yakası Elektrik Dağıtım A.Ş (Ayedaş)’ın hizmet bölgesi olan İstanbul/Ataşehir’deki trafo binası bio plastik malzemelerden üretilen 3D parçalar kullanılarak farkındalık alanına dönüştürüldü.

Sektörde ilk olarak Artırılmış Gerçeklik teknolojisi kullanıldı

Trafo dönüşüm projesi ile sektördeki çalışmalarına bir yenisini ekleyen Enerjisa Enerji, ‘Daha İyi Bir Gelecek’ için hayata geçirilen uygulama ile aynı zamanda artırılmış gerçeklik tecrübesini de yaşatıyor. Trafo binasında bulunan QR kod ile aktif edilen animasyon sayesinde elektrik panosundaki enerji ile hayat bulan robot, herkes için daha iyi bir gelecek inşa etmek için kolları sıvıyor.

Toplamda 750 saat çalışma ile meydana gelen projede bir elindeki rüzgâr gülü ile yenilenebilir enerjinin önemine vurgu yaparken, diğer eli ile trafonun önündeki ağacı sulayarak büyüyüp gelişmesine yardım ediyor ve kentlilerin dikkatini çevreye duyarlı olmaya çekiyor.

Üretim esnasında oluşan 2 kg bio plastik parça atıkları farklı bir projede geri dönüşüm sürecine dahil olmak için depolanan proje, aynı zamanda onarma ve atık geri dönüşüm pratiklerini uygulayarak herkes için daha iyi bir geleceğe giden yola dört elle sarılıyor.

Artırılmış Gerçeklik teknolojisinin kullanıldığı trafo üzerinde bulunan QR kod ise Instagram’a yönlendirme yaparak, filtre uygulaması ile hazırlanan enstalasyonu canlı olarak izleyebilme imkânı sunuyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE