Elon Musk’un “TruthGPT” çalışması

Bugün ortaya çıktığı kadarıyla X.Al şirketini kuran Elon Musk, doğruluğu odak noktaya koyan ‘‘TruthGPT’’ üzerinde çalışıyor.

Bu aralar Elon Musk yapay zeka konularında gündemden geri kalmıyor. Mesela Elon Musk tarafından geçtiğimiz gün ABD merkezli olarak kurulan X.Al şirketinin ses getirmesiyle bu şirketin spesifik olarak ‘‘üretken’’ yapay zeka konusunda araştırmalar yapacağı bildirilmişti.

Hala bu şirket hakkında çok fazla bilgi olmamasına rağmen Musk son dönemde yapay zeka tarafına oldukça ilgi gösteriyor.

ChatGPT alternatifi olan TruthGPT üzerinde çalıştığını bu röportajda belirten Elon Musk ‘‘Doğruyu arayan bir yapay zeka’’ olarak tanıtılan TruthGPT için şimdilik somut bir çözümün olmadığını fakat birçok planın aktif olarak masada yer aldığını da ifade etti. Bu konuda insanlığın yok olmasını önlemek için yapay zeka üretimine alternatif bir yaklaşım gerektiğini belirten Musk, bugün ilginç bir açıklama daha yaparak Twitter’da yapılan ‘‘Elon Musk neden onu dolandırdığı için Open Al firmasına dava açmıyor?’’ paylaşımına ‘‘Bekleyin…’’ yanıtını verdi.

Yakın zaman önce Twitter’da yazılan ‘‘Elon Musk yapay zekanın uygarlık için en büyük risklerinden biri olduğunu ve düzenlenmesi gerektiğini söylüyor. O, buna karşın ChatGPT’yi geliştiren OpenAl’ın kurucularından…’’ mesajına yanıt veren Musk, ‘‘OpenAl, Google’a karşı bir denge unsuru olması için açık kaynaklı (Bu yüzden ona ‘‘Open-açık-Al adını verdim) yapıda, kar amacı gütmeyen bir şirket olarak kuruldu. Ancak şimdi Microsoft tarafından etkin bir şekilde kontrol edilen kapalı yapıda, kar amaçlayan bir şirket haline geldi. Kuruluşta niyetim hiç de bu değildi.’’ ifadelerini kullandı.

Elon Musk (Eski OpenAl yatırımcısı) ve çok sayıda yapay zeka uzmanının bundan önce kar amacı gütmeyen Fatura of Life Institude tarafından yayınlanan ve binin üzerinde kişi tarafından imzalanan bu müzakere metni kapsamında ortak bir görüşte birleşmesi ses getirmişti. Toplum ve insanlık için potansiyel riskleri düşünerek OpenAl’ın yeni piyasaya sürdüğü GPT-4’ten daha güçlü sistemlerin geliştirilmesine altı ay kadar ara verilmesi çağrısında bulunan teknoloji dünyasının öne çıkan isimleri oldu. Peki neden? Bu tarz yapay zeka sistemleri ve gelişmiş dil modelleri için uzmanlar önümüzdeki altı ayda ortak güvenlik protokolleri geliştirilmesini, bunların aktif olarak uygulanmasını ve sürecin bağımsız uzmanlar tarafından denetlenmesini istiyor. Bu konudan kısa süre sonra, Elon Musk tarafından atılan başka bir adım da dikkat çekti. Bazı eski DeepMind yapay zeka araştırmacısını işe alan Elon Musk, ayrıca Twitter’ın veri merkezlerinden birisinde (Şu an toplam 2 tane olduğu bildiriliyor) kullanılmak üzere 10 bin adet sunucu sistemlerine uygun GPU (Al araştırmalarında özel Al çekirdeklerine sahip ekran kartları yüksek performans veriyor) birimi de satın aldı.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE