Elon Musk’tan yeni bir duyuru daha: ‘‘Twitter aktif olmayan eski hesaplar için temizliğe başladı’’

Resmi hesabından, aktif olmayan eski Twitter hesapları için temizliğe başladıklarını duyuran Twitter’ın tartışmalı CEO’su Elon Musk, uzun zaman sonra bu adımı atabileceğini gösterdi.

Twitter’ın aktif olmayan eski hesapları temizlemeye başladığını ve bu bağlamda bazı eski kullanıcı adlarının serbest kaldığını söyleyen Musk, kendi hesabı üzerinden ‘‘Birkaç yıldır hiç etkinliği olmayan hesapları temizliyoruz.’’ sözlerine ‘‘Bu nedenle muhtemelen takipçi sayınızın düştüğünü de görebilirsiniz.’’ ifadelerini de ekledi.

Musk, kullanıcıların bu açığa çıkan eski kullanıcı adlarını yeni bir hesap oluşturma dışında nasıl elde edebilecekleri ile ilgili bir açıklama yapmadı. Bundan önce Twitter platformu çok tatsız bir haberle  gündeme gelmişti. Geçtiğimiz aylarda oluşan ciddi bir hata nedeniyle sadece görmesini istediğiniz kişilerle Tweet paylaşmanızı sağlayan Twitter Çevresi sistemi, yalnızca belirli kişiler için yapılan paylaşımları herkese göstermişti. Belirlenen ‘‘Çevre’’ için paylaşılan Tweet’leri algoritma tarafından işletilen ‘‘Sana Özel’’ kısmına taşıyarak çok kötü bir hata yapan Twitter, bu nedenle gizli paylaşımları takipçiniz olmayan kişilere bile gösterdi.

Bu konu ilk ortaya çıktığı zaman firma herhangi bir açıklama yapmamıştı. Beklenen açıklama kısa süre önce yapıldı ve kötü durum resmen onaylanmış oldu. Platform tarafından gönderilen e-postada, ‘‘Nisan 2023’te meydana gelen bir güvenlik sorunu Twitter çevreniz dışındaki kullanıcıların, normalde paylaşım yaptığınız Çevrenizle sınırlı olması gereken tweet’leri görmesine izin vermiş olabilir’.’ ifadelerine yer verildi. Ayrıca şirket ‘‘Bu sorun güvenlik ekibimiz tarafından tespit edildi ve o tweet’lerin artık çevreniz dışında görünmemesi için önlem alındı.’’ açıklamasında da bulundu.