Elon Musk’ın Türkiye’de sansür çıkışına bir tepki de Jimmy Wales’ten geldi!

Sosyal medya platformu Twitter’ın erişiminin kısıtlanmasına dair mahkeme kararları gereğince ve Twitter’ın Türkiye’de kullanıma açık kalmasını sağlayabilmek adına Türkiye’deki bazı içeriklere kısıtlama getirmesine Wikipedia’nın kurucu ortağı Jimmy Wales’ten çok sert tepki geldi.

Tüm dünyanın gözleri Türkiye’deyken Twitter’da sansür uygulandığına dair tartışma da gittikçe artıyor.

Dün sosyal medya platformu Twitter, erişimin kısıtlamasına dair mahkeme kararları gereğince ve Twitter’ın Türkiye’de kalmasını sağlayabilmek adına, Türkiye’deki bazı içeriklerin erişimine kısıtlama getirdi.

Twitter Global Government Affairs (Twitter’ın Küresel Hükümet İşleri) hesabından yapılan duyuruda sosyal medya uygulamasının, Türkiye’de bazı içeriklere mahkeme kararı gereğince ve platformun Türkiye’de faaliyetlerini sürdürebilmesi amacıyla erişiminin kısıtlandığının altını çizdi.

Sayfadan Türkçe ve İngilizce olarak yapılan açıklamada, ‘’Twitter’a iletilen erişim engellenmesine yönelik mahkeme kararları uyarınca ve Twitter’ın Türkiye’de kullanıma açık kalmasını sağlamak amacıyla, Türkiye’de bazı içeriklerin erişimine engelleme getirdik. Politikalarımız çerçevesinde ilgili hesap sahiplerini bu işlemler hakkında bilgilendirdik. Engellenen içerikler dünyanın geri kalanında erişilir olmaya devam edecektir.’’ ifadeleri kullanıldı.

Twitter’ın Türkiye’deki bazı içeriklere iktidarın talebi ile birlikte erişime kapatması Twitter’ın sahibi Elon Musk ile bazı gazeteciler arasında tartışmaya sebep olmuştu. Twitter’ın bu kararını eleştiren Matthew Yglesias, ‘’Türk hükümeti seçimlerden hemen önce Twitter’dan muhaliflerini sansürlemesini istedi ve Elon Musk bana uydu.’’ paylaşımında bulundu.

Musk söz konusu olan paylaşıma cevap vererek, ‘’Senin beynin yerinde mi Yglesias? Twitter’ın tümüyle kapatılması ya da bazı tweetlere erişimin sınırlandırılması seçeneklerinden hangisini istiyorsunuz?’’ ifadelerine yer verdi.

‘’Biz mücadele verdik’’

Musk’a diğer bir tepki de Wikipedia’dan geldi. Wikipedia’nın kurucu ortaklarından Jimmy Wales, içeriklere kısıtlamanın gelmesiyle alakalı olarak, ‘’Eğer Elon Musk, ifade özgürlüğünü umursamıyorsa ve sadece bunu söylese.’’ ifadesini kullandı.

Wales, ‘’Biz Türkiye’de prensiplerimize bağlı kaldık ve mücadele ederek kazandık. Bu, ifade özgürlüğünün bir slogan değil prensip olduğunu göstermişti.’’ sözlerine yer verdi.

Twitter’da paylaşım yapan Wales, ‘’Eğer Elon, ‘biz eğer para kazanmamıza engel oluyorsa ifade özgürlüğünü umursamıyoruz’ demek istiyorsa sadece bunu söylemeli.’’ yorumunda bulundu.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE