Elon Musk, yapay zeka için 10 bin adet GPU satın aldı

Elon Musk, yapay zeka incelemeleri için önemli bir yatırım gerçekleştirdi. Yakın zamanda, ‘’Yapay zeka gelişimine bir süre için ara vermeliyiz.’’ uyarısında bulunan Musk, bu yatırımını Twitter merkezli yaptı.

Atlayanlar için kar amacı olmayan Future of Life Institute tarafından paylaşılan ve binin üzerinde kişi tarafından imzalanan bir müzakere metni kapsamında, Elon Musk (eski OpenAI yatırımcısı) ve birden fazla yapay zeka analisti ortak bir görüşte bir araya geldi. Teknoloji dünyasının öne çıkan isimleri, toplum ve insanlık için olabilecek riskleri düşünerek OpenAI’ın yeni piyasaya sürmüş olduğu GPT-4’ten daha güçlü sistemlerin yenilenmesine altı ay kadar ara verilmesi uyarısında bulunmuştu. Bunun sebebi ise uzmanlar bu tarz yapay zeka sistemleri ve gelişmiş dil modelleri için önümüzdeki 6 ayda ortak güvenlik protokolleri geliştirmesini, bunların sürekli uygulanmasını ve sürecin bağımsız uzmanlar tarafından kontrolünün sağlanmasını söylemişti.

Elon Musk tarafından atılan yeni adımlar gündem oldu. Bazı eski DeepMind yapay zeka araştırmacısını işe aldığını dile getiren Musk, buna ek olarak Twitter’ın veri merkezlerinden birisinde kullanılması için 10 bin adet sunucu sistemlerine uygun GPU (AI araştırmalarında özel AI çekirdeklerine sahip ekran kartları yüksek performans sağlıyor) birimi satın aldığını belirtti.

Alınan bu çok sayıdaki GPU, söylendiği kadarıyla Twitter’ın planlanan yapay zeka projelerine güç sağlamak amacıyla kullanılacak, burada spesifik olarak üretken yapay zeka tarafına yönelinecek. Twitter’ın bu teknolojiyi neden ya da nasıl kullanılacağı henüz tam olarak bilinmiyor. Fakat platformda ChatGPT benzeri bir dijital mesajlaşma alt yapısının devreye gireceği belirtiliyor. Bu yapay zeka sistemlerinin Twitter’ın arama altyapısı gibi bazı kısımlarını daha iyi bir duruma getirmek için kullanımı sağlanabileceği de ortaya atılan iddialar içerisinde bulunuyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE