Elon Musk: “Bilgisayar oyununun içindeyiz”

İnsanlığın aslında bir bilgisayar oyunu içerisinde olduğunu belirten Elon Musk, 1970’lerdeki Pong oyununu kanıt gösterdi.

Elon Musk, daha önce de dile getirdiği iddiasıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu. Daha önce insanların bir bilgisayar oyunu içerisinde yaşadığını iddia eden Musk, bu sefer de bu iddiasına kanıt olarak 1970’lerdeki iki boyutlu grafiğe sahip bir simüle masa tenisi oyunu olan Pong oyununu gösterdi. Musk’ın iddiasına göre gerçeklik aslında doğrudan kafatasımızın arkasına takılan bir kablo aracılığıyla deneyimlediğimiz bir simülasyon.

Popüler bir mühendislik bilgileri hesabının Pong hakkında paylaştığı bir tweet’e yanıt veren Musk, oyunun piyasaya sürülmesinden bu yana geçen yıllarda grafik ve oynanıştaki ilerlemenin, insanlığın gerçek dünyadan farksız dijital dünyalar yaratma yolunda olduğuna işaret ettiğini söyledi.

Musk daha önce de filozof Nick Bostrom’un 2003 tarihli bir makalesinde ortaya konan simülasyon hipotezine katıldığını söylemişti. Hipoteze göre gelecekte bilgi işlem gücündeki ilerlemeler, sonraki nesillerin atalarının çok yüksek sayıda ve son derece ayrıntılı simülasyonlarını yürütmesine imkan tanıyacak. Bostrom, bir gün bunun gerçekleşmesi durumunda, “o zaman bizimki gibi zihinlerin büyük çoğunluğunun orijinal ırka değil, orijinal bir ırkın gelişmiş torunları tarafından simüle edilen insanlara ait olabileceği” iddiasında bulunmuştu. Musk, bu makaleye dayanarak, içinde yaşadığımız evrenin yüzde 99,99 ihtimalle bir bilgisayar simülasyonu olduğunu belirtmişti.