Elektronik haberleşme tarifeleri e-Devlet üzerinden karşılaştırılabilecek

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan (BTK) yapılan açıklamaya göre, elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren işletmecilerin telefon, internet ve televizyon tarifeleri ile kampanyaları e-Devlet Kapısı’ndan karşılaştırılabilecek.

BTK yaptığı açıklamada hazırlanan taslak düzenlemenin, işletmecilerin bireysel abonelik sözleşmesi kapsamında sundukları sabit internet, sabit telefon, televizyon, mobil telefon ve adrese dayalı mobil internet hizmetine ilişkin tarifelerini kapsayacağını belirtti.

Yeni düzenleme ile işletmeci, e-Devlet Kapısı üzerinden gösterilecek farklı işletmecilere ait tarife ve kampanya teklifleri, ortalama aylık ücret, ödeme tipi (faturalı/ön ödemeli), taahhüt süresi, kullanım hacimleri, bağlantı çeşidi, indirme/gönderme hız aralığı, azami cayma bedeli, öncül ücretler, varsa ek faydalara ve daha birçok detaya göre kıyaslanabilecek. Ayrıca kullanıcılar, talep ettikleri hizmet türüne göre filtreleme yaparak kendileri için en uygun tarifeye kolaylıkla ulaşabilmenin yanı sıra, yerleşim yeri adresi seçerek belirlenen konuma özel teklifler de karşılaştırılabilecek.

Tüketicilerin, işletmecilerin tarife tekliflerini karşılaştırmak için her bir işletmecinin kendi internet sitesine ayrı ayrı erişmek yerine, tüm tarifelere tek bir platform vasıtasıyla ulaşabilmelerinin sağlanacağı bu yeni düzenlemenin 31 Aralık’ta yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE