EBA TV Reyting Birincisi Oldu

Kamudaki en yetkili isimleri konuk eden Dijital Gündem’in, 2 Temmuz’daki “Salgın Süreci ve Sonrasında Eğitim” başlıklı sekizinci video konferansına konuşmacı olarak katılan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, EBA TV’nin, Türkiye’de reyting birincisi olduğunu söyledi.

Etkinliğin moderatörü Bilişim Medyası Derneği Başkanı Musa Savaş etkinlikteki 9 sivil toplum kuruluşunun, üyeleri ile birlikte bilişim ve telekom sektörlerinin %75’inden fazlasını temsil ettiğini söyledi.

Türkiye Bilişim Derneği (TBD) Genel Başkanı Rahmi Aktepe bilişimin içinde yer aldığı eğitim alanlarının farklı amaçlar kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini söyledi bunları kısaca sıraladı.

Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Halil Nadir Teberci: “BTK tarafından en son yayınlanan 2019/4’üncü dönem raporuna göre, 404.000 km’lik bir fiber altyapımız var. Bunun birçoğunun, sahip olan işletmecilerin kendi kullandığını düşünürsek, geri kalan kısmı çok fazla değil maalesef. Bunun çok çok arttırılması lazım.”

Bilişim Sanayicileri Derneği (TÜBİSAD) Başkanı K. Erman Karaca dijital dönüşüm konusunda hazırladıkları rapora değindi: “Raporun en önemli bulgularından bir tanesi, sektörde bulunan firmaların %73’ünün, nitelikli iş gücü eksikliğini, dijital dönüşüm için en önemli beş kısıttan biri olarak görmesi. Bu da niteliği iş gücü kaynağımızın kısıtlı olduğu anlamına geliyor.”

Mobil İletişim Araçları ve Bilgi Teknolojileri İş Adamları Derneği (MOBİSAD) Başkanı Mustafa Kemal Turnacı, bugünün çocuklarının geleceğin ebeveynleri olacağını söyledi ve mobil iletişim araçları ve internet teknolojileri ile ilgili eğitimlerin, müfredata dahil olması gerektiğini ilave etti. Turnacı şu şekilde devam etti: “Bugünün çocukları, bu eğitimleri aldıklarında, ilerideki jenerasyonlarımız teknolojiyi daha efektif kullanabilecekler ve topluma da dijitalleşme açısından çok daha faydalı olacaklarını düşünüyoruz.”

Mobil Telekomünikasyon Operatörleri Derneği (m-TOD) Genel Sekreteri Erhun Baş: “Sektörümüz, Milli Eğitim Bakanlığı’mız tarafından, ilk ve orta öğretim düzeyinde eğitim görmekte olan milyonlarca öğrencimizin eğitimlerinin aksamamasına yönelik olarak başarıyla hayata geçirilen EBA için gerekli olan mobil iletişim desteğini, tanımlanan ücretsiz internet hakları yoluyla vakit geçirmeden ve gerçekten büyük özveriyle vermeye başladı. Hala da yoğun şekilde de devam etmekte.”

Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) Başkanı Gönül Kamalı, Ağustos ayının üçüncü haftasında, iki gün arka arkaya yayınlanacak ve yerli uzaktan eğitim yazılımlarının online olarak tanıtılacağı büyük bir program hazırlığı içerisinde olduklarını söyledi. Kamalı, yazılımla ilgili konuların, ilk öğretimin başından orta öğretimin sonuna kadar eğitim müfredatına dahil edilmesi gerektiğini belirtti. Kamalı ayrıca, yazılım odaklı meslek liselerinin açılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Telekomünikasyon Uydu ve Yayıncılık İş İnsanları Derneği (TUYAD) Başkanı Hayrettin Özaydın: “Teknolojinin öğrencilere öğretmenler tarafından öğretilmesi hususundaki çalışmalarda biz hali hazırda, yıllarca yaptığımız gibi bölgelerde toplantılar düzenliyoruz. Bu toplantılarda, sektör firmalarımızın yurt dışındaki bağlantılarının almış olduğu bilgileri en güncel şekli ile iletmeye çalışıyoruz. Evvelden beri konuşulan, sektör-eğitim iş birliğini gerçekten hayata döndürebilmek için çocuklarımızın sektör hakkında gerçek bilgileri edinebilmesi için sektörle Milli Eğitim iş birliğinin sadece lafta kalmadan gerçekten başlatılmasını diliyorum.”

Teknolojide Kadın Derneği (wtech) Kurucu Başkanı Zehra Öney: “Özellikle lise üç ve dördüncü sınıfta okuyan öğrencilerimizin, kariyere geçişte karar verme anlamında bir boşlukları var. Bu boşluğu doldurabilmek için ‘Teknolojide Gelecek’ diye bir nimi MBA programı oluşturup, onların teknolojinin birçok alanında, ufak ufak bir takım giriş dersleri alıp, oradan meslek seçimi ve üniversite sınavındaki kariyer seçimi konularını destekleyecek, hem eğitim hem mentor çalışmaları verecek bir eğitim programını hazırlayıp Milli Eğitim Bakanlığına getirmek istiyoruz.”

Etkinliğin kapanış konuşmasını yapan Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Reha Denemeç, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) platformunun resmi web sitesi olan eba.gov.tr ile ilgili şu bilgileri paylaştı: “3,1 milyar tıklama. Sektördeki arkadaşlarımız gayet iyi bilirler, bu çok büyük bir rakam. Haber sitelerinden sonra Türkiye’de en çok ziyaret edilen 10’uncu site, dünyada da en çok ziyaret edilen eğitim sitesi. EBA TV de aslında reyting anlamında bir numaralı televizyon. Hangi kanal ‘Ben birinciyim.’ derse aslında doğru söylemiyor, çünkü birinci EBA TV.”

Denemeç ayrıca, EBA’ya gelen tıklamaların yarısından büyük bir bölümünün akıllı telefonlar üzerinden yapıldığını ve bunun çok önemli olduğunu sözlerine ekledi.

VİDEO: 008
BAŞLIK: EBA TV Reyting Birincisi Oldu
DİJİTAL GÜNDEM: Bilişim, Telekom
ETKİNLİK: Salgın Süreci ve Sonrasında Eğitim
TARİH: 2 Temmuz 2020, Perşembe