E-ticaretciler ve e-ticaret paydaşları bir araya geldi

Elektronik Ticaret Derneği(ELİDER), İstanbul’da düzenlediği ‘E-Ticaret Buluşmaları’ programında sektör temsilcilerini bir araya getirdi.

Etkinliğin açılış konuşmalarını Elektronik Ticaret Deneği Başkanı Fehmi Darbay, ELİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Eryiğit, ELİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nükhet Dokuz ve ELİDER Genel Sekreteri Levent Elmas yaptı.

Elektronik Ticaret Deneği Başkanı Fehmi Darbay, etkinlikteki konuşmasında ELİDER olarak çalışmalarına yoğun bir şekilde devam edeceklerini vurgulayarak, “Bugün sektörümüzün tüm paydaşlarıyla bir araya geldik. Bugün organizasyonumuza Türkiye’deki tüm bilişim ve e-ticaret ekosisteminin sivil toplum kuruluşları, ülkemizdeki tüm pazar yerlerinin önemli yöneticileri, ülkemizin ödeme kuruluşları ve bankacılık sektöründeki diğer önemli işletmeler, e-ticaret altyapı sağlayıcıları, entegratör şirketler, birden fazla kuruluşla birlikte sektörümüzün gününü ve geleceğini tartıştık” ifadelerini kullandı.

Öncelikli hedeflerinin sağlam bir çekirdek kadro kurmak olduğunu dile getiren ELİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sinan Eryiğit ise, şunları kaydetti:

“2021’in sonundan itibaren başardık. Düzgün çalışan bir çekirdek ekip var. Artık bu işi biraz büyütmek lazım. Bütün satıcılara yaymak gerekiyor. Şu anda bilinen rakamlarla Türkiye çapında 500 bin civarı e-ticaret yapan işletme var. Bunların belki 100 bin tanesi İstanbul’dadır. Biz bütün Türkiye’de teşkilatlanmak istiyoruz ki bütün Türkiye’deki satıcılara fayda sağlayabilelim. Bu nedenle ilk etapta İstanbul Genel Merkezi’mizde bir kurumsallaşma çalışması yapağız. Bu çerçevede bazı komiteler oluşturmak istiyoruz.”

ELİDER Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Nükhet Dokuz, derneklerini 2021 yılının sonuna doğru kurduklarını hatırlatarak, “2021 Aralık ayında Ticaret Bakanlığı’na gidip ‘Biz geldik’ dedik ve onlar bize kucak açtı. Orada faaliyetlerimiz başladı. 3 gün sonra Ticaret Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı’nın çalıştayına katıldık. 4 gün boyunca çıkacak kanunla ilgili desteklerimizi sunduk. Kendi üyelerimizin fikirleri aldık ve işe koyulduk” dedi.

Çalışmalarını katlayarak, devam edeceklerinin altını çizen Dokuz, “12 Aralık 2021 tarihinden sonra çeşitli dernek, STK ve şirketler ile iş birliği yapmaya başladık. Şehir şehir dolaştık. Elektronik ticareti anlattık. Sanayi odaları ve ticaret odalarıyla iş birliği yaptık. Bununla beraber ELİDER Akademi’yi kurduk. İstanbul’da ve diğer şehirlerde yapılan çeşitli fuarlarda stant açıp derneğimizi tanıttık ve üye kazanımlarını sağladık. 2023 yılı için çok heyecanlıyız” diye konuştu.

ELİDER Genel Sekreteri Levent Elmas, “Herkes ELİDER’den beklentilerini dile getirdi. Şu anda geldiğimiz nokta itibariyle bizim açımızdan bundan sonra yapacağız faaliyetlerin de çok güzel ve nitelikli olacağını gördük. Özellikle e-ticaret ekosisteminin lojistik ödeme altyapıları ve e-ticaret altyapıları sistemlerinin başındaki arkadaşları burada görmek benim için çok heyecan vericiydi” dedi.

Elmas, şubat ayından itibaren e-ticaret deneyim eğitimi ve sohbetlerine başlayacaklarına değinerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Online olacak bu sohbetlerde sektörün liderlerini ağırlamayı planlıyorum. Ayrıca Biz e-ticaret eğitimini liselere kadar indirerek teknik ve meslek liselerindeki öğrencilerimizin staj dönemlerini derneğimizin üyelerinin iş yerlerinde yapmaları için milli eğitim ve pilot olarak İstanbul’da belirlediğimiz okullar ile görüşmelere başladık. Bu vesile ile e-ticareti tabana yaymayı toplumsal farkındalık oluşturmayı hedefliyoruz.”

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE