e-Devlet hacklendi iddialarına ilişkin resmi açıklama!

Geçtiğimiz günlerde e-Devlet Kapısı’nın hacklendiği ve başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan‘ın da olduğu birçok siyasi ve oyuncunun telefon numaraları ile kimlik kartı bilgilerinin sızdırıldığı iddia edilmişti.

e-Devlet Kapısı’nın hacklendiğine ilişkin iddiaların ardından devlet tarafından resmi açıklama geldi. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü resmî Twitter hesabı üzerinden konuyla ilgili yaptığı resmi açıklamada:

“12.04.2022 tarihinde bazı sosyal medya hesapları üzerinde yapılan paylaşımlarda “e-Devlet verilerinin sızmış olduğu, sızan verileri arasında kimlik fotoğraflarının ve güncel adreslerinde var olduğu” ifadeleri nedeniyle açıklama yapılma gerekliliği hasıl olmuştur. Emniyet Teşkilatımız Siber ve İstihabarat birimlerince 3 ay önce yapılan operasyoların değerlendirlmesinde; bu tür paylaşımların bir oltalama ve dolandırıcılık yöntemi olduğu, aynı konuların yeniden gündeme getirilerek devlet büyüklerimize ait fotoğraf ve kişisel bilgilerin görüntü düzenleyici programlar vasıtasıyla çipli kimlik kartına yerleştirilip paylaşılmak suretiyle bir sıızntı olduğu görüntüsü verilmeye çalışıldığı görülmektedir. Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi (MERNİS) intarnet (kapalı devre çalışan), internet ortamına kapalı bir sistemdir. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan MERNİS’in de içinde bulunduğu tüm sistemler için her yıl sürekli ve düzenli olarak bağımsız farklı firmalara sızma testi yaptırılmaktadır. Yapılan testler sonucunda NVİGM’nin güvenlik sistemlerinin çok iyi olduğu raporlanmış, ayrıca verilerin sızdırılmasına yönelik herhangi bir zaafiyetin olmadığı tespit edilmiştir.”

Ayrıca, konuyla ilgili olarak yapılan paylaşımların dikkate alınmaması gerektiği dile getirilirken, Bakanlık tarafından sahte paylaşımları yayan hesap kullanıcıları için de gerekli mercilere suç duyurusunda bulunulacağı belirtildi.