Dyson, akıllı ve etkili temizlik için tasarlanan yeni teknolojilerini duyurdu!

En güçlü robot: Dyson’ın yeni nesil akıllı robot süpürgesi Dyson 360 Vis Nav, diğer tüm robot süpürgelerin altı katı emiş gücü sunarak robot süpürgelerin en güçlüsü olma özelliğine sahip.

Dyson’ın en sessiz ve en güçlü hava temizleyicisi: Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde, 10 metreye kadar hava akışı, geliştirilmiş filtreleme ve ultra düşük gürültü özelliği sunuyor. Dyson Purifier HEPA Big+Quiet Formaldehyde ise profesyonel işletmelerde kolay kullanım sağlıyor.

Dyson’ın en güçlü kablosuz süpürgesi: Yeni beşinci nesil Hyperdymium motora sahip Dyson Gen5detect kablosuz süpürge, evinizdeki virüsleri yakalayabilen rakipsiz bir emiş gücü sunuyor.

Dyson’ın ilk ıslak süpürgesi: Dyson V15s Detect Submarine ve Dyson V12s Detect Slim Submarine kablosuz süpürgelerle birlikte sunulan Dyson Submarine ıslak temizleme başlığı, Dyson’ın yıkama, toz tespiti ve dolanmayı önleme içeren hepsi bir arada özelliğiyle kapsamlı bir ev temizliği sağlıyor.

Dyson; otomasyon, gelişmiş yazılım ve yapay zekayı şimdiye kadarki en iyi temizlik performansıyla bir araya getiren altı yeni teknolojisini bugün küresel olarak duyurdu. Dyson’ın global genel merkezi Singapur’daki St James Power Station’da, Teknolojiden Sorumlu Başkanı John Churchill tarafından tanıtılan teknolojiler, Dyson’ın filtreleme, hava akımı, motorlar, yazılım ve robotik alanlarındaki onlarca yıllık uzmanlığıyla daha temiz evlerin geleceğine dair vizyonunu ortaya koyuyor.

Dyson’ın Teknolojiden Sorumlu Başkanı John Churchill konuya ilişkin açıklamasında “Robotik,algılama, zekâ, bunların hepsi tipik olarak ‘geleceğin teknolojisi’ olarak kabul edilen alanlardır, ancak Dyson’da bunlar uzun zamandır ürün geliştirmenin bir parçası olmuştur. Mühendislerimiz, kullanıcılarımızın üzerindeki bilişsel yükü azaltmak, sağlıklı bir evin bakımında zamandan, enerjiden ve çabadan tasarruf etmek için bu teknolojileri kullandı ve kullanmaya devam ediyor. Gelecek vizyonumuz, kendi başının çaresine bakabilen evlerdir. Bugün lansmanı yapılan en güçlü robot süpürge, akıllı, geniş mekân hava temizleme ve aktif temizlik için, ihtiyaç duyduğunuz yerde ve zamanda uyarlanabilir, çok işlevli temizlik sunan yeni kablosuz süpürgeler ve temizleme başlığı teknolojileri bunun somutlaşmış halidir.” dedi.

Geçtiğimiz yıl düzenli temizlik yapanların sayısında önemli bir azalma oldu, ancak yine de evlerimizi süpürmek için küresel olarak haftada ortalama 25 dakika, yani yılda 65 saate eş değer bir zaman harcıyoruz. Bu yeni teknolojilerin temelinde algılama, yazılım ve otomasyon yatıyor. İster süpürge ister hava temizleyici olsun, bir ürün kendi çevresini ve görevini anlayarak, zorlukların üstesinden en etkili şekilde gelmek için otomatik olarak gerekli reaksiyonu verebiliyor. Bu reaksiyon akıllı ve hassas sensörlerle başlıyor. Büyük ölçüde gömülü yazılım, elektronik ve otomasyonun yanı sıra görevini düzgün bir şekilde yerine getirmek için motorlar, filtreleme ve toplama gibi temel mekanik teknolojilere dayanıyor.

Temel teknolojiler

Geliştirilmiş sensörler ve yazılım, performansı yükselterek farklı ve daha verimli bir temizlik yöntemi sağlıyor.

Bir odanın kenarlarını algılayan sensörlere sahip Dyson 360 Vis Nav robot süpürge, hassas kenar temizliği için emiş gücünü bir uyarıcı aracılığıyla kenarlara yönlendirerek herhangi bir robot süpürge için en büyük zorluklardan biri olan kenar temizliğini çözüyor. Üst düzey işlemci konumunu 71 mm’ye kadar belirleyebiliyor, hesaplıyor ve uyum sağlıyor.

Dyson’ın kablosuz süpürge teknolojisi, toz partiküllerini saymak ve sınıflandırmak için akustik piezo sensörler kullanıyor ve ne zaman temizliğe devam edilmesi gerektiğini LCD ekran aracılığıyla kullanıcılara bildiriyor. Bu ölçümler aynı zamanda görev için gereken emiş gücünü belirliyor ve güç seviyelerini otomatik olarak ayarlıyor.

Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde entegre sensörlere sahip. Benzersiz bir Dyson algoritması her saniye verileri çapraz kontrol ediyor, odadaki havayı analiz ediyor, kirletici seviyeleri yükseldiğinde otomatik olarak temizlemeyi açıp alan tamamen temizlendiğinde kapatıyor. Benzersiz katı hal sensörü, diğer VOC’ler (Uçucu Organik Bileşikler) tarafından karıştırılmadan formaldehiti hassas bir şekilde algılıyor.

Dyson makinelerine yerleştirilen yazılım, kullanıcıların yaşadığı sıkıntıları azaltmaya yardımcı oluyor. Dyson Gen5detect kablosuz süpürgedeki sensörler motorun hızını, gücünü ve sıcaklığını izliyor. Yeniden tasarlanmış bir kullanıcı arayüzünün yanı sıra, kullanıcıların olası sorunları belirlemelerine ve çözmelerine yardımcı olarak makinelerinin bakımını bağımsız olarak yapmalarını sağlıyor. Uzaktan yazılım güncellemeleri, makinelerin otomatik olarak en son özelliklere ve iyileştirmelere yükseltilmesini sağlıyor.

Bugüne kadar araştırma, laboratuvarlar, uzman ekipler ve üretim kapasitelerine 350 milyon sterlinden fazla yatırım yapan Dyson, 2004 yılından bu yana kendi motor teknolojisini geliştiriyor.

Dyson’ın beşinci nesil Hyperdymium motoru öncekilerden daha küçük, daha hızlı ve daha güçlü. Dakikada 135 bin devir sayısında dönerek bir Formula 1 motorundan dokuz kat daha hızlı olan yeni nesil Hyperdymium motor, güç verdiği Dyson Gen5detect kablosuz süpürgeye yüksek kaliteli temizlik performansı için 262 air watt’lık güçlü bir emiş gücü sağlıyor.

30 yıldır Dyson ürünlerinin merkezinde partikülleri hava akımından ayırma veya filtreleme yer alıyor. Bu süre zarfında Dyson, filtreleme etkinliğini yalnızca endüstri standartlarının öngördüğü şekilde filtrenin değil, aynı zamanda hem zemin bakımı hem de hava temizleme alanında tamamen yeni test yöntemleri geliştirerek tüm makine düzeyinde ölçen laboratuvarlara ve test donanımlarına yatırım yaptı. Dyson süpürgeleri, haznesindeki siklonik ayırmadan, siklon torbasına, filtrasyon ağına ve farklı boyutlardaki kirleri etkili bir şekilde ayırmak için motor öncesi ve sonrası filtrelere kadar beş aşamalı tamamen kapalı filtreleme sunuyor. Dyson Hava Temizleyicilerde, üç filtre etkili iç mekân temizliği için bir araya gelerek 0,1 mikron  kadar küçük partikülleri cam HEPA filtresinde hapsediyor, gaz kirleticileri yakalıyor, NO2’yi (azotdioksit) emiyor ve formaldehiti moleküler düzeyde sürekli olarak yok ediyor.

HEPA H13, HEPA ortamından üretilmiş bir filtre standardını ifade ediyor. Tüm makine HEPA H13 filtreleme, içeri giren maddenin içeride kalması anlamına gelirken; tüm makinenin performansını ifade ediyor, sızdıran hava akışı olmadan, kirli havaya geçit veren boşluklar olmadan, temizlenmiş hava makineden çıkıyor. Dyson 360 Vis Nav robot süpürge, Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehit ve Dyson HEPA Big+Quiet hava temizleyici, tüm makine HEPA H13 standardına göre test edilmiştir. Dyson Gen5detect kablosuz süpürge ve en yeni Dyson hava temizleyicilerin virüsleri yakaladığı da kanıtlanmıştır.

Ürüne genel bakış

Dyson’ın yeni nesil akıllı robot süpürgesi Dyson 360 Vis Nav, diğer tüm robot süpürgelerin altı katı emiş gücü sunarak robot süpürgelerin en güçlüsü olma özelliğine sahip. Eş Zamanlı Konumlandırma ve Haritalama (SLAM) teknolojisiyle tasarlanan Dyson 360 Vis Nav, nerede olduğunu hatırlayan, nereyi temizleyeceğini gören ve evinizin toz haritalarını oluşturacak kadar akıllı olan balık gözü yarım küre lensli 360 derecelik bir görüş sistemine sahiptir. Üst düzey işlemci, toz algılama, engellerden kaçınma ve duvar algılama gibi görevler için 26 sensörden veri toplayarak kapsamlı bir temizlik sunuyor.

Yeni, tam genişlikte üç etkili fırça çubuğuna sahip robot süpürge sert zeminlerdeki büyük kirleri toplamak için yumuşak ‘Fluffy’ naylon ve ince tozları temizlemek için anti-statik karbon fiber iplikler ve halıların derinine inmek için sert naylon kılları bulunan bir başlıkla satışa sunuluyor. Çift bağlantılı süspansiyon, cihazın 21 mm’ye kadar tırmanmasını sağlıyor ve alçak boyutu ile robot süpürge, 99 mm’ye kadar mobilya altlarına girebiliyor. Dyson 360 Vis Nav 50 dakikalık çalışma süresinin ardından şarj olmak için otomatik olarak yuvasına geri dönüyor. MyDyson uygulaması her temizlikten sonra derinlemesine temizlik raporları sunuyor.

Baş Mühendis Jake Dyson konuya ilişkin açıklamasında, “Robot süpürgeler evinizi akıllıca temizleyen son derece etkili makineler olmalıdır, böylece sizin temizlik yapmanıza gerek kalmaz. Bu otonom temizleyicileri etkinleştirmek son derece karmaşık algoritmalara, görsel yorumlamaya, toz algılama yeteneklerine ve güçlü motor teknolojisine dayanır. Dyson mühendisleri, süpürgelerimizi geliştirirken öğrendiğimiz her şeyi akıllı yazılımlarla birleştirerek en güçlü akıllı robot süpürge olan Dyson 360 Vis Nav’ı geliştirdi.” dedi.

Dyson Purifier Big+Quiet Formaldehyde, Dyson HEPA Big+Quiet hava temizleyici büyük ve açık alanlar için özel olarak ve özellikle ortak kullanımı olan ve profesyonel işletmelere yönelik kolay kullanım imkânı sunuyor. Yeni Koni Aerodinamiği 10 metreye kadar hava akışı sağlıyor ve yeni CO2 (karbondioksit) sensörü ne zaman temizleme yapılması gerektiğini gösteriyor. Güçlü hava ulaşımının yanı sıra, Dyson Purifier Big+Quiet sadece 56 desibel gürültü üreterek Dyson’ın en sessiz ama en güçlü hava temizleyicisi olma özelliğine sahip.

HEPA H13 partikül filtresi ultra ince partiküllerin, yüzde 99,95’ini yakalarken, yeni K-Karbon filtre, gaz kirleticileri ve 3 kat daha fazla NO2 (azot dioksit) temizliyor. Uzun ömürlü Seçici Katalitik Oksidasyon filtresi formaldehiti kalıcı olarak yok ediyor. Sensörler iç mekân hava kalitesini sürekli olarak izliyor ve MyDyson uygulamasına canlı veri gönderiyor.

Yeni beşinci nesil Hyperdymium motora sahip Dyson Gen5detect kablosuz süpürge, evinizdeki virüsleri yakalayabilen rakipsiz bir güçlü emiş sağlıyor. Makine, 0,1 mikrona kadar olan partiküllerin yüzde 99,99’unu yakalamak üzere tasarlanmış, tamamen sızdırmaz, tüm makineyi kapsayan bir HEPA filtreleme sistemine sahip. 14 siklon ise hava akışındaki tozu temizliyor, böylece emiş kaybı olmuyor ve her temizlikte optimum performans sağlıyor. Daha fazla parlaklık ve menzile sahip yeni Fluffy Optic temizleme başlığı, mikroskobik toz miktarını iki kat daha fazla ortaya çıkarıyor, böylece tam olarak nerenin temizleneceği görülebiliyor. Yoğun enerji sağlayan batarya 70 dakikaya kadar çalışma süresi sunuyor.

Dyson V15s Detect Submarine ve Dyson V12s Detect Slim Submarine kablosuz süpürgelerde bulunan Dyson Submarine ıslak temizleme başlığı, sert zeminlerdeki kirleri, lekeleri ve küçük döküntüleri etkili bir şekilde temizlemek için doğru miktarda su kullanımı sağlıyor. Aşırı suya ihtiyaç duymadan optimum ‘temiz zemin’ elde etmek için ıslak temizleme başlığı, sahip olduğu silindirin tüm genişliği boyunca eşit su dağılımı için basınçlı bir hazne kullanan sekiz noktalı bir hidrasyon sistemiyle tasarlanmıştır.

Motor destekli mikrofiber rulo, 300 ml’lik temiz su tankı sayesinde kirleri, zorlu lekeleri ve küçük döküntüleri temizliyor ve 110 m2’ye kadar zeminlerin temizlenmesini sağlıyor. Dayanıklı bir plaka, ıslak silindirden kirli suyu çıkarıyor ve kir ve döküntülerin zemine geri aktarılmasını önlemek için ayrı bir atık su tankına bırakıyor. Alçak yapısı ve tam genişlikte fırça çubuğuyla tasarlanan Dyson Submarine ıslak temizleme başlığı, mobilyaların altında kolayca manevra yapılmasına, toz, kir ve döküntülerin en zor yerlerden bile temizlenmesine olanak tanıyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE