Düşünce gücüyle tweet attı

Beyne sinirsel bilgisayar arayüzleri yerleştiren bir şirket, felçli bir hastanın sadece düşünce yoluyla tweet atmasını sağladı.

Kasların hareket etmesini sağlayan beyin ve omurilikteki sinir hücrelerinin hasar görmesi sonucu ortaya çıkan Amyotrofik Lateral Skleroz (ALS) hastası olan Philip O’Keefe, beyin çipi sayesinde düşünce yoluyla tweet attı.

ALS’nin neden olduğu ilerleyici felç sonrası, beynine geçen yıl “Stentrode” adlı bir bilgisayar arayüzü kurulan O’Keefe, Synchron şirketinin geliştirdiği beyin çipi sayesinde Synchron CEO’su Thomas Oxley’in hesabına düşünce gücüyle tweet göndermeyi başardı.

Synchron CEO’su Thomas Oxley’in hesabına, “Tuş vuruşlarına veya seslere gerek yok. Bu tweet’i sadece düşünerek oluşturdum.” şeklinde bir paylaşım gönderen O’Keefe, bunu beyninden kablosuz olarak gerçekleştirdi.

İmplant damar yolu ile yerleştirildi

Hastaların düşünce yoluyla dijital cihazları kablosuz olarak kontrol etmelerini sağlamak için tasarlanan implant, kafatası delinmeksizin şah damarı yoluyla yerleştirildi.

Şirket, O’Keefe’nin “Şimdi bilgisayarda nereye tıklamak istediğimi düşünmem yetiyor ve e-posta gönderebiliyor, banka işlemi yapabiliyor, alışveriş yapabiliyor ve dünyaya Twitter üzerinden mesaj gönderebiliyorum” dediğini aktardı.