Durum kritik: İPhone’lara Avrupa’da erişim yasağı gelebilir!

Apple, iPhone 15 serisinde Type-C şarj bağlantısını yakın zamanda kullanmaya başlayacak. Ancak AB’nin hazzetmediği kritik bir olay söz konusu.

Avrupa Birliği tarafından geçtiğimiz dönemde alınan karar, teknoloji şirketlerine akıllı telefon, tablet, bilgisayar ve akıllı saat gibi bütün ürünlerde USB Type-C şarj bağlantı noktasını kullanmasını mecburi hale getiriyor. Apple, bu duruma çok ılımlı olmasada mecburi olarak kabul etmek durumunda kaldı. Hatta önümüzdeki Eylül ayında tanıtıma sunulacak iPhone 15 modelleri Type-C şarj giriş yuvasını kullanacak. Ancak kimsenin farkında olmayacağını umarak AB’nin hazzetmediği bir girişimde bulundu.

iPhone 15, hızlı şarj yapabilmek için yalnızca Apple’ın Type-C kabloları kullanılabilecek!

Apple, sözde Avrupa Birliği’nin Type-C şarj bağlantı noktası kuralını yeni çıkarılacak olan iPhone 15 serisinde uygulayacak olsa da aksesuar ürünlerinde de müşterilerin kendisine sadık kalmasını istediği görülüyor. Bu sebeple Apple MFI olarak tanınan lisanslı ürünleri cihazların onaylamasını sağlayacak.

Son birkaç aydır aldığımız duyumlar Apple’ın bu adımı atacağını gösteriyor. Bunun sonucunda Apple MFI lisansı olmayan Type-C kabloları iPhone’ları hızlı bir şekilde şarj edemeyecek. Aynı zamanda veri aktarımını da USB 2.0 düzeyine kadar indirecek.

Yani doğrudan Apple’dan temin edilmeyen veya lisanslı olmayan kablolar iPhone’ları hem yavaş şarj edecek hem de veri aktarım hızı da düşecek. Bunu ancak önümüzdeki yıl satılacak cihazlar için göz önünde bulundurmamız gerekecek.

Çünkü, şu anda neredeyse her evde en az birkaç adet Type-C kablosu bulunuyor. Üstelik bunların bir bölümü 200W’a kadar hızlı şarj ve yüksek veri aktarım hızını destekleyen fazlasıyla pahalı ürünler. Ancak hiçbiri Apple MFI lisansına sahip olmadığı için hepsi birkaç dolarlık sahte kablolarla aynı seviyeye düşecek.

Fakat, Avrupa Birliği bu durumun farkında görünüyor. Hatta Malta’nın Avrupa Parlementosu üyesi Alex Agius Saliba, ‘’Apple’ın yaptığı şeyin büyük bir kandırmaca olduğunu ve AB’nin tek tip şarj cihazı kuralını çiğniyor.’’ şeklinde konuştu.

Şu anda taraflar arasında görüşmeler sürüyor. Ancak Apple almış olduğu bu kararını AB Parlemontosu’na kabul ettirmeyi başaramazsa iş iPhone model satışlarının yasaklanmasına kadar gidebilir. Zira Apple’ın en başında Type-C’ye geçişi de verilecek karardan kurtulma sebebiyleydi.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE