Dünyayı bilim ve teknoloji ile değiştirecek girişimciler 2-3 Aralık’ta Paris’te buluşuyor

Bilim ve teknoloji girişimcileri tarafından kurulan Hello Tomorrow’un “Uluslararası Deep Tech Zirvesi” Hello Tomorrow Global Summit, bu yıl 7’nci kez düzenleniyor. 2 – 3 Aralık 2021 tarihlerinde Paris’te düzenlenecek olan zirvede geleceğe yön verecek olan startup’lar, endüstri liderleri, VC’ler ve hızlandırıcılar gibi ekosistemin başrol oyuncuları bir araya gelmeye hazırlanıyor. Deep Tech ekosisteminin Davos’u olarak anılan zirveye, 115 ülkeden 4 bin’den fazla başvurunun arasından seçilen girişimciler katılıyor. Uzman jüri ekibinin değerlendirdiği, inovasyona öncülük eden en iyi 800 startup arasında Türkiye’den rekor sayıda girişimci de yer alıyor.

İki gün boyunca altı ayrı salonda ve 5 farklı alandaki (Rejeneratif endüstriler ve sürdürülebilir malzemeler, Sürdürülebilir gıda sistemleri, Enerji geçişi, Sağlık Devrimleri, Akıllı mobilite ve uzay yolculuğu) deep tech ekosistem lider ve inovatörlerinin sahne alacağı zirvede, Emmanuelle Charpentier ile CRISPR Therapeutics’in Kurucu Ortağı Rodger Novak, “Tıbbın geleceğinde devrim yaratmak: Önümüzdeki 20 yıl – Son 20 yıldan içgörüler” konusunda konuşma gerçekleştirecek.

Ayrıca sentetik biyoteknolojiyi kullanarak kimyasal üretim süreçlerini değiştirmek için teknolojiler üreten Origin.Bio’nun CEO’su Jens Klein, “Döngüsel biyoekonomiyi ölçeklendirmek” başlıklı, UCL’de Bilişsel Sinirbilim Profesörü olan Tamar Makin, “Gelecekteki beden için nörobilişsel düşünceler”, Coventry Üniversitesi Biyomedikal Bilimler’den Associate Professor Sebastien Farnaud, “Mikroorganizmaların elektronik atıklarımızı
geri dönüştürme potansiyelini ortaya çıkarmak”, Georgia Institute of Technology Makine Mühendisliği Associate Professor Marta Hatzell, “Gübre üretimini karbondan arındırmak için güneşten faydalanmak”, Eski SpaceX yöneticilerini ve deep tech VC’lerini yatırımcı olarak bünyesine katan Isar Aerospace’in Kurucu Ortağı ve CEO’su Daniel Metzler, “Yörünge fırlatma araçlarıyla ticari uzay erişimine başlamak” başlıklı konuşma yapacak.

COVID-19 pandemisine rağmen, bu yılki yarışma, özellikle sağlık ve enerji sektörlerinde tüm dünyayı kapsayan çok çeşitli heyecan verici yenilikler ortaya koyuyor. Ayrıca yapay zeka, sentetik biyoloji ve kuantum fiziği gibi en son teknolojik gelişmelerin, gerek sağlık gerek iklimle ilgili olsun, bugünün ve yarının sorunlarını çözme konusunda zaten temel bir rol oynadığını gösteriyor. Hello Tomorrow Global Challenge’a başvuran startup’ların yüzde 98’i Birleşmiş Milletler’in Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nden en az biriyle uyumlu olacak şekilde teknolojiler geliştiriyor.

Türkiye’den rekor sayıda girişimci

Bu yıl, 6 Temmuz 2021 tarihinde düzenlenen Hello Tomorrow Turkey Challenge 2021’de yarışan ve Paris’te Türkiye’yi temsil etme fırsatı bulan startup’lar sırası ile “Auctifera Scientific” (birinci), “EyeCheckup” (runner up), “Biolive”. Bu girişimler ve kurucuları ile birlikte Türkiye’den rekor sayıda startup, Hello Tomorrow Global Summit’te ülkemizi temsil edecek.

Hello Tomorrow Turkey Challenge 2021 girişimlerinden olan LUMOS LASER’da, Endüstri 4.0 kategorisindeki çözümleriyle 2-3 Aralık’ta Paris’te gerçekleşecek olan Hello Tomorrow Global Summit sahnesinde sunum yapacak olan 77 startup’tan biri oldu!