Dünya’ya geri dönen deneysel uzay aracı

Yörüngede 276 gün boyunca kaldıktan sonra Dünya’ya inen Çin’in 2022’de gönderdiği yeniden kullanılabilir uzay aracı oldu.

Son dönemlerde dünya çapında uzay çalışmaları sürüyor. Çin, uzay çalışmalarında önemli adımlar atan ülkelerden biri oluyor. Ağustos 2022’de Çin’in kuzeyindeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’nden fırlatılan deneysel uzay aracı Dünya’ya indi.

Uzay aracı 276 gün yörüngede kaldı

Uzay çalışmalarına devam eden Çin, ‘‘yeniden kullanılabilir’’ deneysel uzay aracını 2022’nin Ağustos ayında uzaya gönderdi. 276 gün boyunca yörüngede kalan araç bugün, Çin’in kuzeyindeki Jiuquan Uydu Fırlatma Merkezi’ndeki iniş alanına başarılı bir şekilde iniş yaptı.

Bu başarılı iniş ile Çin’in yeniden kullanılabilen uzay aracı teknolojisinde önemli bir adım attığı görülüyor. Ayrıca uzaya gidiş dönüş yönteminde önemli yenilikler açacak gibi duruyor. Bu başarısıyla Çin, uzayın barışçıl amaçlar için kullanımına yönelik bir adım da atıyor.

Çin tarafından gelen birçok açıklamaya göre, Pekin’in yıllarca yörüngede kalabilen ABD Hava Kuvvetleri’ne ait X-37B gibi uzay aracı geliştirdiği düşünülüyor. Bunlara ek olarak Çin uzay aracının konumu ve görevi ile ilgili fazla detay verilmedi.

Son zamanlarda uzay çalışmalarının arttığını göz önüne alırsak Çin’in atılımı önemli bir yere sahip gibi görünüyor. Özellikle gelecekteki uzay misyonlarının daha elverişli ve düşük maliyetli olması için büyük bir öneme sahip.