Dünyanın ilk ChatGPT destekli akıllı hoparlörü: ChatMini

Danimarkalı tüketici elektroniği üreticisi Vifa, dünyanın ilk ChatGPT destekli akıllı hoparlörünü tanıttı. ChatMini adlı cihaz ChatGPT ve Baidu’nun robotu Wenxin Yiyan’ın özelliklerini barındırıyor.

Danimarkalı ses sistemleri üreticisi Vifa, akıllı hoparlörler yelpazesini yeni bir ürünle genişletecek. Şirketin piyasaya sürme hazırlıkları içerisinde olduğu ChatMini isimli model, dünyanın ilk ChatGPT desteğine sahip olan akıllı hoparlörü oldu.

Sohbet robotu desteği, cihazla kapsamlı bir şekilde diyalog kurulmasına ve ona daha çetrefilli görevler verilme olanağı sunuyor. Örneğin, hoparlörden bir şiir, makale veya metin hazırlaması ya da sorulan sorulara cevap vermesini isteyebileceksiniz. Bunların yanındaysa, kullanıcıyı neşelendirecek ve sakinleştirecek, ayrıca duygusal durumuna göre sizlere tavsiyeler verebilecek.

Çift yapay zekaya sahip

ChatMini kompakt siyah renkli bir gövdesi bulunuyor. Üst bölümünde fiziksel kontrol tuşları yer alıyor. Cihaz, Vifa ve National Photovoltaic Appliances işbirliği ile geliştirildi. ChatGPT ile beraber Baidu’nun sohbet robotu Wenxin Yiyan’ın özelliklerini bir arada sunacak.

ChatMini ABD’de 17 Ağustos itibariyle resmi olarak piyasaya sunulacak. Dünyanın ilk çift yapay zekasına sahip akıllı hoparlörü için belirlenmiş olan fiyat ise 259 dolar oldu. Şuan için cihazın diğer ülkelerde satışa sunulup sunulmayacağı konusunda ise bir bilgi bulunmuyor.

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE