Dr. Mert Özarar: Siber Güvenlik Alanında Yerli ve Milli Ürünlerin Geliştirilmesi Önemli

5. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi, 25 Mart 2021 tarihinde Bilgi Teknolojileri Kurumu’nda (BTK), “Türkiye’nin Siber Güvenlik Yol Haritası 2.0” teması ile gerçekleştirildi.

HAVELSAN Siber Güvenlik direktörü Dr. Mert Özarar, zirvenin ikinci bölümünde “Siber Güvenliğin Milli Güvenliğe Entegrasyonu” başlıklı bir sunum yaptı. Dr. Özarar, yapmış olduğu sunumda, siber savunmanın da artık milli güvenliğin önemli bir parçasını oluşturduğunu söyledi. Anlık korumayı esas alan pasif siber savunmadan, daha saldırı gerçekleşmeden önlemeyi esas alan aktif siber savunmaya geçilmesi gerektiğine değindi. Siber güvenliğin milli güvenliğe entegrasyonu için atılan adımları anlatan Özarar, gelecekte atılması gereken adımları ise yerli milli siber güvenlik ürünlerinin oluşturulması, bu alandaki start-up’ların desteklenmesi, sektörlerin birlik ve beraberlik algısının oluşturulması ve siber güvenlik özelinde eğitim sisteminin geliştirilmesi olarak belirtti.

Sunumundan sonra kendisiyle gerçekleştirdiğimiz röportajda Dr. Özarar, içerisinde ne olduğunun bilinmediği bir çipe veya yazılıma atak yapmanın, savunma yapmanın oldukça zor olduğunu ifade etti. Bu sebeple yerli ve milli ürünleri geliştirmenin çok önemli olduğuna dikkat çekti.

VİDEO: 20
BAŞLIK: Dr. Mert Özarar: Siber Güvenlik Alanında Yerli ve Milli Ürünlerin Geliştirilmesi Önemli
RÖPORTAJ: Dr. Mert Özarar – HAVELSAN Siber Güvenlik direktörü
SUNUCU: Buse İlte
ETKİNLİK: 5. e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi
TARİH: 25 Mart 2021, Perşembe
YER: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu – Ankara

Buse İlte