Doğu Anadolu Gözlemevi ilk ışığı almaya hazırlanıyor

Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi (ATASAM) bünyesinde , Erzurum’daki 3 bin 170 rakımlı Konaklı Karakaya Tepeleri’ne yapımı devam eden gözlemevine, Rusya’dan getirilen ve Türkiye’nin en büyük çaplı ilk kırmızı ötesi teleskobu’nun kurulma çalışmalarının yüzde 85’i tamamlandı.

Gözlemevi için uzun bir süre hem altyapı hem de üstyapı kurmakla uğraştıklarını söyleyen ATASAM Müdürü ve DAG Proje Yürütücüsü Prof. Dr. Cahit Yeşilyaprak, 2022’nin ekim ya da kasım ayı gibi ilk ışığı almayı planladıklarını dile getirerek sözlerine şöyle devam etti:

“Bina ve kubbede ufak rötuşlar kaldı. Kaplanmak üzere Rusya’ya gönderdiğimiz aynayı geçen ay Erzurum’a getirdik ve ilk fırsatta yukarı çıkardık. Bunun haricinde bir tane büyük ve iki tane küçük olmak üzere üç tane aynamız var. Bunların teleskoba montajı kaldı. Yine ufak tefek elektriksel bağlantılar var. Bunları yaptıktan sonra önümüzdeki yaz ve sonbahar döneminde bunların testlerine başlayacağız. Teleskobun mekanik, optik, elektronik ve yazılım testleri olacak. Optik testler biraz hassas. Bu testleri yapmak için belli ortamlara özellikle de hava sıcaklığına ihtiyaç var. Optikleri yerleştirirken mümkünse oda sıcaklığında yerleştirmek istiyoruz ki sonra yaz ve kışın rastlayacağımız sıcaklık farklarının toleranslarını doğru yapabilelim.”