Doğru yönetim modelleri belirlemek gerekiyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Siber Güvenlik Kümelenmesi’nin destekleriyle 17 Mart 2022 tarihinde Ankara’da BTK Merkez Binası’nda bu yıl 6’ncısı düzenlenen e-Safe Siber Güvenlik Zirvesi’nde Dijital Gündem’e konuşan T.C. Sağlık Bakanlığı Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri Birim Sorumlusu Dilek Şen Karakaya siber güvenlikte yönetsel süreçler hakkında bilgiler verdi.

Genellikle siber güvenlik süreçlerinin yönetilirken hep teknik süreçlermiş gibi aktarıldığını belirten Dilek Şen Karakaya, teknik süreçlerden ziyade yönetsel süreçlerin, kişilerin farkındalığının da bir o kadar önemli bir konu olduğunu dile getirdi.

Yapılan araştırmalara göre; güvenliğin sadece yüzde 20’lik bir kısmının teknik güvenlik önlemleri ile sağlanabildiğini, yüzde 80’lik kısmının ise son kullanıcıların farkındalığıyla alakalı olduğunu da ifade eden Karakaya, “Buradaki ihtiyacımız olan şey aslında bütünsel bir bakış açısı. Multidisipliner bir yaklaşımla ilerlemek gerekiyor. Doğru yönetemediğiniz hiçbir süreci aslında iyileştiremiyorsunuz. ‘Dünyada neden bu noktadayız?’ ‘Dünyada nasıl geliştirebiliriz bu alanı?’ dersek. Bence doğru yönetim modelleri belirlemekten geçiyor” dedi.

VİDEO: 100
BAŞLIK: Doğru Yönetim Modelleri Belirlemek Gerekiyor
KONUŞMACI: Dilek Şen Karakaya – T.C. Sağlık Bakanlığı Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemleri Birim Sorumlusu

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE