Dışa bağımlı olmamak gerekiyor

Türkiye Bilişim Derneği’nin Kamu-BİB’24 ve BİMY’28 Bütünleşik Etkinliği’nde, Dijital Gündem’e konuşan TBD İkinci Başkanı Ali Yazıcı, yerli ve milli teknoloji üretme konusunda Türkiye’nin hangi noktada olduğuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Yerli ve milli teknoloji üretme noktasında Türkiye’nin çok kötü olmadığını ifade eden Ali Yazıcı, “Birincisi milli bir teknoloji üretebilmek için malzeme teknolojisine yatırım yapmış olmanız ve dışa bağımlılığınızın olmaması gerekiyor. Örneğin bir elektronik teknolojisinden bahsediyorsanız yüksek işlem hızı, mikro işlemciler ve bellekler gibi programlanabilir yapıları bilme yeteneğinizin olması lazım. Ülkemizde bunlar ne yazık ki yok. Ülkemizde daha çok yazılım ağırlıklı ya da belli bir donanımın yurt dışından alınarak sadece tasarım ve geliştirme kabiliyeti var. Ama bunlar hiçbir zaman için milli teknolojinin başarılı olması anlamına gelmemiş oluyor” dedi.

Eğer yasaklı bir ülke durumuna gelirsek ya da herhangi bir şekilde bir ülkenin ambargosuna takılırsak üretim yapamaz ve bazı teknolojileri kullanamaz hale gelmemizin mümkün olduğunu vurgulayan Yazıcı, “Onun için ülkemizin bu yerli ve milli teknoloji hamlesinde bir an önce malzeme teknolojisine yatırım yaparak daha iyi bir konuma gelmesi gerektiğini düşünüyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

VİDEO: 41
BAŞLIK: Dışa Bağımlı Olmamak Gerekiyor
KONUŞMACI: Ali Yazıcı – TBD İkinci Başkanı
RÖPORTAJ: Buse Kahyaoğlu

Dijital Gündem

BEDAVA
İNCELE